Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD'nin 3.Guantanomusu

05 Ağustos 2008 / 12:52
CIA'nin üst düzey terörizm sorgulama programının bir parçası olarak ABD'nin gizli bir hapishanesi daha ortaya çıktı.
Guantanamo'nun ortaya çıkmasıyla sarsılan dünya şimdi de Hint Okyanusu'nda bulunan Diego Garcia adasındaki gizli ABD hapishanesiyle yeniden çalkalanıyor.

Hint Okyanusu'ndaki Diego Garcia adasında ABD'nin kullandığı yeni bir gizli hapishane daha ortaya çıkarıldı.

Time gazatesinde, Adam Zagorin'in 1 Ağustos tarihli yazısına göre ABD'nin "Terörle Savaş" adı altında açtığı gizli hapishanelerin bir yenisi daha ortaya çıktı. Hapishane CIA'nin üst düzey terörizm sorgulama programının bir parçası.

Zagorin bazı mahkûmların okyanusun üzerindeki bir gemide tutulduklarını söyledi.Zagorin'in bilgi aldığı kişilerin 2002 yahut 2003 yılında görüştüğü ve hapishanede kalmış olan Ebu Zübeyde, Halit Sheikh Muhammed ve Remzi bin al-Şibh olduğu düşünülüyor. Bu kişiler daha sonra Polonya'daki başka bir ABD gizli hapishanesine götürüldüler.Mustafa Setmariam Nasar'ın eklediğine göre bu hapishane 2006'da açılması bir yana zaten dört yıldır kullanılıyormuş. Adada bulunan bulunan 14 mahkumdan biri de Guantanamo'ya götürüldü.

İnsanlık dışı işkencelerin gerçekleştiği bildiren hapishanenin varlığı daha önce de ortaya konmuştu.

Time gazetesi bundan önce 2003, 2004 ve 2006 yıllarında da benzer hapishaneleri ortaya çıkarmıştı.Hapishanenin varlığı Avrupa Konseyi'ne Dick Marty tarafından 2007'de sunuldu. Aynı şekilde BM raportörü Manfred Novak Mart ayındaki işkence dosyasında bu hapishaneyi ortaya koymuştu.

ABD utanç tablosu hapishaneyle ilgili iddiaları reddetti.


Bu haber toplam 1164 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri