Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD'nin gizli Irak planı

05 Haziran 2008 / 17:10
ABD'nin Irak'ı kontrolü altında tutmaya yönelik gizli bir planı var
ABD'nin gizli Irak planı

İngiltere'de yayımlanan The Independent gazetesi, "ABD'nin Irak'ı kontrolü altında tutmaya yönelik gizli bir planı bulunduğunu" ve bu yönde bir anlaşmanın müzakere edildiğini iddia etti.

İlk sayfasını tümüyle bu iddiaya ayıran gazete, ABD Başkanı George Bush'un Irak'ta 50 askeri üste sürekli bulunma, hava sahasını tümüyle kontrol altına alma ve bütün Amerikan askerlerine hukuki dokunulmazlık sağlama planları olduğunu yazdı.

Bush'un böylece ABD'nin Irak'taki işgalini kalıcı hale getirmeyi amaçladığını belirten gazete, bu amaca hizmet edecek bir anlaşma üzerinde Bağdat'ta gizli görüşmelerin sürdürüldüğü iddiasına yer verdi.

Gazetede Patrick Cockburn imzasıyla yer alan haberde, bu durumu ABD'de Kasım ayında yapılacak başkanlık seçiminin sonucunun da etkilemeyeceği görüşüne yer verildi. Haberde, "Iraklı yetkililer, ABD askerinin kalıcı üslere yerleşmesine olanak sağlayacak böyle bir anlaşmanın gerçek olması halinde, ABD'nin ülkede istediği operasyonu yapabilme, Iraklıları istediği gibi tutuklama ve Irak yasalarından etkilenmeden hareket edebilmesinin de mümkün olacağından endişe ediyor. Bunun da Irak'ı iyice istikrarsızlaştırarak ülkede sonu olmayan çatışmalara temel hazırlamasından çekiniyorlar" ifadeleri kullanıldı.

The Independent, Bush'un bu planı başkanlık süresi sona ermeden yürürlüğe koyarak 2003'te başlatılan işgal hareketinin sonucunun zafer olduğunu ilan etmek istediğini de savundu.

ABD'nin bu ağır taleplerini içeren anlaşmanın gizli tutulmasının başarıldığını kaydeden gazete, bu haberi yayımlamasının Irak'ta bazı kesimlerin intikam saldırılarını artırabileceği tahminine de yer verdi
Kaynak:
Bu haber toplam 856 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri