Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD'nin Irak vahşetine isyan eden asker Almanya'dan sığınma istedi

28 Kasım 2008 / 19:15
ABD ordusuna gönüllü katılan Shepherd, Irak'taki vahşet karşısında firar ederek Almanya'ya iltica başvurusunda bulundu.
Irak'a dönmemek için birliğinden firar eden Amerikalı asker, Almanya'da siyasi sığınma hakkı istedi.

31 yaşındaki Andre Shepherd, Irak savaşının illegal olduğunu ve Irak'taki korkunç eylemleri destekleyemeyeceğini söyledi.

Andre Shepherd, eylül 2004 ve şubat 2005 tarihleri arasında 412. Hava Destek Taburu'nda Apaçi helikopteri mekaniği olarak görev yaptı. Geçen sene birliğinden firar etmesinden beri Almanya'da yaşıyor.

Dün Frankfurt'ta bir basın toplantısı düzenleyen Shepherd, "Makineli tüfek ateşinden insanların delik deşik olduğunu veya Hellfire (cehennem ateşi) füzeleri ile havaya uçtuklarını okuyup duyduğumda orada yapılanlar hakkında utanç duymaya başladım. Askerliğe devam edebilecek durumda değildim." dedi.

Ohio, Cleveland'dan olan Shepherd orduda bir uzman olarak görev yapıyor. Kendisine yardımcı olan sivil bir grup olan Askeri Danışma Ağı'ndan Tim Huber, Shepherd'in çarşamba günü Almanya'da siyasi sığınma başvurusu yaptığını söyledi.

Amerikan yasalarına göre, savaş sırasında firar eden asker idam cezası alabiliyor.

Irak'ta ABD liderliğindeki işgale karşı çıkan Almanya'nın kendisine sığınma hakkı vereceğinden umutlu olduğunu söyleyen Shepherd, 192-45-1949'da Nazi yetkililerin Nuremberg'te yargılanmasına dikkat çekerek "Almanya'da herkes, bir asker olsa bile amirleri ne emir verirlerse versinler eylemlerinden sorumlu olabiliyorlar." dedi.

Askerliğe ocak 2004'te gönüllü olarak yazılan Shepherd, Almanya'da benzer durumda siyasi sığınma hakkı müracaatında bulunan ikinci ABD askeri oldu. Almanya göçmenlik departmanından Claudia Moebus, diğer iltica müracaatında bulunan ABD'li askerin sonra müracaatını geri çektiğini söyledi.

Uzman asker olan Shepherd, 2005'te masa başı işler için Almanya'ya gönderildi. Zamanla Irak'taki savaşın meşruluğunu sorgulamaya başladı ve tekrar Irak'a gönderilmekten endişe etmeye başladı.

Bu yıl başlarında, Irak'a gitme emri alan Jeremy Hinzman ABD ordusundan firar ettikten sonra Kanada'da iltica başvurusunda bulundu. Hinzman, sınırdışı kararı alması halinde bunu temyize götüreceğini belirtti.

Bir başka ABD ordusu firarisi Robin Long, temmuzda Kanada'dan sınırdışı edildi ve ABD, Colorado'da hapse konuldu.

Kaynak: Reuters

Bu haber toplam 1210 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri