Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD'nin"Sembol Asker'"inin Acı Sonu

09 Temmuz 2008 / 11:09
Yaralı bir Iraklı çocuğu kurtardığı fotoğrafıyla ünlenen ABD’li asker Dwyer, görevi bitince ülkesine döndü
Yaralı bir Iraklı çocuğu kurtardığı fotoğrafıyla ünlenen ABD’li asker Dwyer, görevi bitince ülkesine döndü. Ama tanık olduğu korkunç olaylara dayanamadı


Joseph Dwyer, 11 Eylül’den iki gün sonra ABD ordusuna yazıldı. 2003’te Irak’a gönderildi. Savaşın ilk günlerinde çatışma sırasında yaralanan Iraklı çocuk Ali’yi kucağında taşırken çekilen fotoğrafıyla ABD’lilerin sembolü oldu.

Fotoğraf, ordunun propaganda aracı olurken Dwyer kahraman ilan edildi. Ancak, 4 aylık görev süresi bitip ülkesine döndüğünde bambaşka biriydi. Birçok çatışmaya girmiş, arkadaşlarınının parçalanmış cesetlerine tanıklık etmişti. Savaş öncesi sevgi dolu birisiyken, ilk önceleri dindar oldu. Sonra da karamsarlığı arttı. Alkolik ve esrarkeş oldu. Her gece kabuslar gören Dwyer, ‘Vietnam Sendromu’na yakalanmıştı. 2005’te trafik kazası geçirdi. Yolun ortasında bir bomba paketi gördüğünü söyledi. Gördüğü sadece halisilasyondu. Birkaç ay sonra da sağa-sola ateş etmeye başladı. Polislerin 3 saatlik ikna çabası sonucunda kimse zarar görmeden silahı bıraktı. Bu kez de Iraklılarla savaştığını sanıyordu. Travmatik davranış bozukluğu tehşisi konan Dwyer, 31 yaşında aşırı dozda ilaç alarak ve bilgisayar temizlemede kullanılan gazı soluyarak intihar etti.
Kaynak:
Bu haber toplam 964 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri