Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD;Rusya İle İlişkilerini Dondurdu

09 Eylül 2008 / 12:55
ABD, Rusya'nın Gürcistan'a yönelik tutumu nedeni ile sivil nükleer alanda ortak araştırma ve ticaretin yapılmasını öngören sivil nükleer işbirliği anlaşmasını dondurdu.
Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve beraberindeki heyetini Rusya'dan Gürcistan'da bulunan birliklerini çekmesi taahhüdü almasına karşın, ABD'nin bunu yeterli bulmadığı kaydediliyor. Washington geçen hafta Gürcistan'a 1 milyar dolarlık yardım kararı almış, Başkan Yardımcısı Dick Cheney de Tiflis'e giderek destek temaslarında bulunmuştu.

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, ABD Başkanı George W. Bush'un kongreye talepte bulunarak anlaşmanın askıya alınmasını istediğini açıkladı. Rice bu kararı aldıkları için üzgün olduklarını, ancak mevcut şartların bu anlaşma için uygun olmadığını söyledi. Bush, Kongre'ye gönderdiği mesajında, "Rusya bağımsız ve demokratik komşusu Gürcistan'la iyi ilişkiler içinde bulunmuyor. 2008-2019 yıllarını kapsayan anlaşmanın askıya alınmasını uygun gördüm." dedi. Mektupta önümüzdeki gelişmelerin anlaşmanın geleceği ile ilgili yeni kararların alınmasına neden olabileceği de belirtildi.

Başbakan Birinci Yardımcısı İgor Shuvalov Rusya ve ABD için anlaşmanın önemine değinerek, "Nükleer alanda barışçıl amaçlı işbirliğinin sürdürülmesini önemli buluyoruz. Bu iki ülkenin de yararına. Şimdi olmasa da gelecekte mutlaka ABD ve Rusya barışçıl amaçlı nükleer işbirliği çalışmalarını sürdürmeliler." dedi.

Bu haber toplam 956 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri