Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Abdüllatif Şener'in şovu

13 Temmuz 2008 / 08:57
AK Parti'den istifa eden Şener, Anadolu yollarına çıktı. İlk durağı Konya oldu. Vatandaş, Şener'i Başbakan gibi karşıladı...
Başbakan eski Yardımcısı ve AK Parti kurucularından Abdüllatif Şener, partisinden istifa ettikten sonra ilk gezisini Konya'ya yaptı.

Şener, kent girişinde kalabalık vatandaş topluluğu tarafından davul-zurna eşliğinde 'Başbakan Şener' sloganları ile karşılandı.

'Yeni Oluşum Hareketi' adıyla yeni bir parti kurma çalışmaları başlatan Abdüllatif Şener, Konya Elektrikçiler Odası'nın davetlisi olarak Konya'ya geldi. Şener, Konya-Ankara Karayolu Kayacık Mevkii'nde yaklaşık 800 araç ve 3 bine yakın vatandaşın yanısıra Konya AKP eski Milletvekili Ahmet Işık'ın katılımıyla karşılandı.

DAVULLU ZURNALI KARŞILAMA

Davul zurna eşliğinde karşılanan Şener, aracından iner inmez vatandaşlar, 'Başbakan' sloganları attı. Karşılamada 'Siyaseti duygularımızla, aklımızla yorumluyoruz', 'Yalnız değilsin biz varız, yalnız değiliz sen varsın', 'Sınırsız özelleştirmeye hayır' pankartları açıkladı.

Karşılama sırasında Şener'in geldiği yol üzerinde özel vinçle oluşturulan pankart üzerinde Türk Bayrağı ile Şener'in resminin altında 'Anadolu seni bekliyor' yazısının yer alması dikkat çekti. Karşılama sırasında 23 yaşındaki Hediye Sayı, Abdüllatif Şener'e çiçek verdi. Selamlaşmadan sonra otobüse binen Şener, “Hepinize teşekkür ediyorum. Yolumuz açık olsun” dedi.

800 ARAÇLIK KONVOYLA ŞOV YAPTI

Abdüllatif Şener, daha sonra beraberinde yaklaşık 800 araçlık konvoyla şehirde tur attı. Kentin en işlek caddeleri Alaaddin Tepesi ve Mevlana Caddesi'nde halkı selamladı. Daha sonra Şener, Esnaf Odaları ve Sanatkarlar Birliği Konferans Salonu'nda düzenlenecek 'Ekonomik gelişmeler ve yansımaları' konulu konferansa katıldı.


Şener, burada özel bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, Türkiye'de kurumlar ve siyasi partiler arasında çekişmeler ve geçimsizlikler olduğunu savundu. Bu çekişmelerin, sorunların çözümünü engellediğini ifade eden Şener, şöyle konuştu:


''Sorunların çözümünü bekleyen vatandaş ise sorunlarla baş başa kalıyor. Ben bu çekişmeleri, geçimsizlikleri sona erdirip sorunları çözmek için Türkiye siyaset tarihinde yapılmayanı yaptım. Partimin MKYK toplantısında istifamı sundum ve ayrıldım. Bu tablonun ne anlam ifade ettiğini çok iyi anlamamız gerekiyor. Görevi birlik ve çözüm üretmek olan siyasetin, nasıl nezaket sınırları içinde yapıldığını gösterdim. Ben bir karar aldım ve gerekeni yaptım.''


Şener, daha sonra verdiği ''Ekonomik Gelişmeler ve Yansımaları'' başlıklı konferansta, esnafın siftah etmeden dükkanını kapattığını öne sürdü. Zaman zaman çeşitli ekonomik verilerin açıklandığını, bu açıklamalarda Türk ekonomisinin iyi yolda olduğunun söylendiğini ifade eden Şener, sözlerini şöyle sürdürdü:


KİMSE EONOMİK BÜYÜMEYE İNANMIYOR


''En son Türkiye'nin büyüme oranları açıklandı. Yüzde 6.6'lık bir büyüme olduğu söylendi. Ama kime sorduysam yüzde 6.6'lık büyümeye inanmıyor. Böyle bir büyümeyi hissetmediğini söylüyor. Aslına bakarsanız 2007'ın üçüncü çeyreğinden itibaren Türkiye ekonomisinde önemli tıkanmalar var. Televizyonlarda dinlediğimiz, gazetelerde okuduğumuz rakamları ihtiyatlı karşılamalıyız. Bu rakamların hiçbirinin geçmiş yılların rakamlarıyla karşılaştırılabilir bir hali yok. Çünkü hesap biçimleri değişti.''


Milli gelirin arttığını ancak bu artışın yapılan son sayımda ülke nüfusunun azalmasından kaynaklandığını ileri süren Şener, ''Ekonomi iyi mi, kötü mü? Bunun cevabı, siz kendinizi iyi hissediyorsanız iyidir, iyi hissetmiyorsanız ekonomi iyi değildir'' diye konuştu.


DEVLET BORÇLARI YÜKSELDİ


Şener, devlet borçlarında azalma olmadığını, aksine yükseldiğini dile getirerek, şöyle konuştu:


''Ama yeni bir borç kapısı daha açıldı. Özel sektör de dışarıya borçlanıyor. Özel sektörün eskiden bu kadar borcu yoktu dışarıya. Özel sektörün 177 milyar dolar dış borcu varsa bu ülkede yaşayanların büyük sorunları var demektir. Dışarıdan gelen para bu ülkenin sırtına kambur oluyor. Devletin politikaları budur. Türkiye'de uygulanan ekonomi Türkiye'de yaşayan insana kazandırmıyor. Ortada bir para var, dönen çark da var. Ama Türk ekonomisinde yabancılar kazanıyor.''CARİ AÇIKTürkiye'deki cari açığın giderek arttığını, ekonomiden sorumlu Devlet Bakanının 2008 yılı sonunda cari açığın 50 milyar doları aşabileceğini söylediğini anımsatan Şener, ''Bu kadar dış açıkla Türkiye nasıl yolunda devam ediyor?'' diye sordu. Şener, şunları söyledi:


''Sürekli bize ait olmadığı halde yabancılara ait olan paralar Türkiye'ye giriyor. Bu da yetmiyor evdeki mobilyaları satıyor. Ama borçlanmayı bu şekilde sonuna kadar devam ettiremezsiniz. Bakıyorsunuz Türkiye'nin en önemli tesisleri sürekli satılıyor. Evdeki eşyaları satarsanız ama sonunda gelirsiniz satacak hasır bile bulamazsınız.''


Şener, sözlerini şöyle tamamladı:


''Ama, 'Ben bu ülkenin sorumlu yetkilisiyim, yarın da önemli, gerekli tedbirleri alıp güçlü ekonomiyi inşa etmek zorundayım' derseniz tabutu kadar insan olmaya isyan etmişiniz demektir. Türkiye'nin ihtiyacı, tabutu kadar insan olmaya isyan edenlerdir.''

Kaynak:
Bu haber toplam 830 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri