Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD'yi gelecekte başka sürprizler bekliyor

29 Kasım 2008 / 17:56
ABD İstihbarat birimlerinin hazırladığı ve bir anda dünya gündemine oturan rapor hakkında ilginç tespitler.
Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Ulusal İstihbarat Konseyi'nin yayımladığı Global Trends 2025: A Transformed World isimli rapor dünya gündemindeki sıcaklığını korurken Michael T.Klare, konuya çok farklı bakış açısı getirdi.

Rapor, 2025'in dünyasını şekillendirecek siyasi, iktisâdi, askeri ve de çevresel seyirleri kapsarken, Çin ve Hindistan'ın büyük güç olarak dünya sahnesine yükselişi; Rusya'nın Avrupa'da önemi gittikçe artan bir güç simsarı olmasını; şirketlerin, suç şebekelerinin vb devlet dışı kurumların rollerinin gittikçe artmasını; iklim değişikliğinin etkilerini detaylı bir şekilde ele aldığı biliniyor.

Özellikle, Amerika'nın küresel üstünlüğünün yok olcağını belirten rapor dünyanın bir çok ülkesinde geniş yankı bulmuş, ünlü yorumcular ve analistler tarafından etraflıca incelenmişti.

Michael T.Klare'ye göre bu rapor iki düzeyde okunabilir: ABD dış politikası ve enerji politikalarına son sekiz yıldır yön veren anlayışı mahkum eden güçlü bir iddianâmedir ve ekilen rüzgarın gelecekte fırtına olarak nasıl biçileceğini göstermektedir.

Klare'ye göre, Amerika Birleşik Devletleri, Bush ve Cheney'in kibri yüzünden 2025 yılına kadar zayıflamakla kalmayıp çok dünyada hiç beklemediği sürprizlerle de karşılaşabilecek.


Bu haber toplam 958 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri