Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD'yi karıştıran skandal talimat

12.07.2009 14:20
Amerika'nın gelmiş geçmiş en kudretli başkan yardımcısı olarak bilinen Dick Cheney'den gündemi sarsacak yeni bir skandal daha.
Eski Başkan George W. Bush'un yardımcısı olan Cheney'nin, görevde olduğu 2001 yılında Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı'na (CIA) Amerikan Kongresi'ne bilgi vermemesi için talimat verdiği ortaya çıktı. Dick Cheney'nin dönemin CIA Başkanı Leon E. Panetta'ya 2001 yılının Haziran ayında Kongre'ye terörle mücadele programı hakkında bilgi vermemesi yolundaki talimatı New York Times gazetesinde yer aldı.

Gazeteye konuşan CIA ve eski yönetimden birer yetkilinin iddialarına dayanan habere göre Cheney, skandal emri 23 Haziran'da Beyaz Saray'a gelen Pannetta'ya verdi. Pannetta, 24 Haziran'da Senato'nun İstihbarat Komitesi'ni bilgilendirmek amacıyla yapacağı toplantıyı iptal etmişti. Pannetta ise hakkında ileri sürülen iddiaların doğru olmadığını savundu.

Eski Başkan yardımcısı Cheney, Bush'un 8 yıllık iktidarı döneminde hükümetin en güçlü adamı olarak biliniyordu. Cheney'nin genel sekreteri David Addington tarafından Kongre yetkililerine verilen raporda, başkan yardımcısının bu talimatı hakkında dönemin ABD Başkanı George Bush'un haberinin olmadığı belirtildi.

Dönemin hükümetinden isminin açıklanmasını istemeyen bir başka yetkili de iddiaların doğru olduğunu; ancak bunun halkın karşısında tartışılmasından duyduğu rahatsızlık nedeniyle adının açıklanmaması kaydıyla yetkililere bilgi verebileceğini söyledi. Pannetta'dan sonra CIA kurumunun başına gelen General Michael Hayden'ın Senato'nun İstihbarat Komisyonu'nu iki veya üç defa bilgilendirdiği ve Cheney'den aynı şekilde bir emir almadığı da iddia edildi.

Yetkililer, Cheney tarafından Kongre'ye konulan yasağı eleştirirken, seçilmişlere CIA'in ülke dışındaki operasyonları konusunda bilgi vermemesinin anlaşılır bir tarafının olmadığını söyledi. Cheney'in emri ile CIA'in yurt dışı bazı operasyonlarını Temsilciler Meclisi'nden gizli tuttuğu, buna gerekçe olarak da seçilmişlerin bu tür eylemlere izin vermeyeceği endişesi ile yapıldığı da yine gazete de yer alan ayrıntılar arasında.

Geçtiğimiz Mayıs ayında da Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, 2002 yılında kendisine su ile boğulma hissi veren "waterboarding" işkence yöntemi hakkında CIA'in yanlış bilgi verdiğini ileri sürmüştü. O dönemde de Leon Pannetta, Pelosi'nin iddialarını yalanlamıştı.
Bu haber toplam 1128 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri