Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD'yi sarsacak belgeler açıklandı

23.10.2010 00:53
El Cezire televizyonu, WikiLeaks sitesinin Irak savaşıyla ilgili belgelerini açıkladı.

 

El Cezire, WikiLeaks'in 1 Ocak 2004-31 aralık 2009 arasındaki dönemi kapsayan "önemli sonuçlarına" göre, "Iraklı asker ve polislerin Iraklı tutuklulara uyguladığı birçok işkence vakaları bulunduğunu, Irak devletinin izin verdiği bu işkenceden ABD'nin haberi olduğunu ancak birliklerine buna müdahale etmemeleri emri verdiğini" açıkladı.

WikiLeaks'in belgelerinde ayrıca, "savaş boyunca Amerikan ordusunun kontrol noktalarında yüzlerce sivilin öldürüldüğü" belirtildi.

Ölen sivil sayısının, yapılan açıklamalardakinden çok daha fazla olduğu kaydedilen belgelerde, Irak Başbakanı Nuri el Maliki'nin, ölüm mangalarıyla bağlantısı olduğu şeklindeki iddialarla ilgili Amerikan ordusunun raporlarından da söz edildiği belirtildi.

El Cezire, belgelerde, sivilleri ateş açılmasıyla ilgili Amerikan eski güvenlik şirketi Blackwater'ın karıştığı yeni vakaları açıklayan gizli Amerikan raporlarının da bulunduğunu, WikiLeaks'in "önemli sonuçlarında" öte yandan, "İran'ın gizli olarak Şii milislerin finansmanına karıştığı ve İran'ın Irak'taki gizli savaşının ayrıntılarıyla anlatıldığını" kaydetti.


 

Bu haber toplam 1358 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri