Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AB'nin İran'a yeni yaptırımlar

24 Haziran 2008 / 10:35
İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Muhammed Ali Hüseyni, AB'nin yeni yaptırım kararı almasının "anlamsız" olduğunu ve yaptırımların İran'ın teknolojik ilerlemesine engel olamayacağını söyledi.
AB'nin, uranyum zenginleştirme faaliyetlerini askıya almayı reddettiği için İran'a yeni yaptırım kararı almasına İran tarafından ilk tepki Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hüseyni'den geldi.

Kararın, 5 artı 1 ülkeleri ve İran'ın önerilerinin incelenmesinin gündemde olduğu bir dönemde alındığına dikkati çeken Hüseyni, "Böyle bir ortamda atılan kanun dışı ve çifte standartlı adımlar anlamsızdır. Bunu şiddetle kınıyoruz" dedi.
AB ülkelerini "havuç-sopa" politikası yapmakla suçlayan Hüseyni, "Avrupalılar, bu tutumun İran halkının iradesine hiçbir etkisi olmayacağını ve İran'ın yeni teknolojiler yolunda ilerlemesini hiçbir şekilde engelleyemeceğini bilmeli" diye konuştu.

Yaptırımlardan sonuç alınamayacağını kaydeden Hüseyni, bu politikaların İran'ın kanuni hakkını etkilemeyeceğini, "ters etki" yaparak İran halkının kendi hakkını elde etme yönündeki azmini daha da kuvvetlendireceğini söyledi.
İran'a karşı alınan yaptırım kararının "AB'nin çıkarına olan fırsatları ortadan kaldıracağını ve nükleer sorunun çözümüne katkı yapmayacağını" ifade eden Hüseyni, AB ülkelerinden bu gibi tutumlardan kaçınmalarını, İran'ın meşru haklarına saygılı olmalarını ve iki tarafın sunduğu öneri paketlerindeki ortak noktalar temelinde iyi bir çözüm için çaba göstermelerini istedi.

AB ülkeleri dün, hassas nükleer faaliyetlerini durdurmadığı İran'ın en büyük bankası Bank-ı Millinin (Millet Bankası) Paris, Londra ve Hamburg şubelerinin kapatılmasını kararlaştırmış, 15 İran kurumunun Avrupa'daki varlıklarını dondurmuş, 20 İranlı yetkiliye de AB ülkelerine seyahat yasağı koymuştu
Kaynak:
Bu haber toplam 780 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri