Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Açık Satılan Süt'ün Riskleri?

01 Temmuz 2008 / 10:35
Brucella gibi, hayvandan insana geçen hastalıkların henüz tam olarak ortadan kaldırılamadığı Türkiye'de açıkta satılan sütün tüketilmesini önermenin yanlış olduğu savunuldu
Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dursun Ali Dinç, brucella gibi, hayvandan insana geçen hastalıkların henüz tam olarak ortadan kaldırılamadığı Türkiye'de açıkta satılan sütün tüketilmesini önermenin yanlış olduğunu söyledi.

Dinç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, brucella, şap, şarbon ve tüberküloz gibi hayvan hastalıklarının, gıda güvenliği ve insan sağlığı açısından büyük risk oluşturduğunu belirtti.

AB ülkelerinde etkili aşılama ve titiz denetimler sonucu brucella, şap ve şarbon gibi hastalıkların tümüyle ortadan kalktığını ve bu hastalıkların yıllardır görülmediğini belirten Dinç, ''Ancak maalesef, bu hastalıkların yaygın olarak görüldüğü İran, Irak ve Suriye gibi ülkelere sınır olan Türkiye, bu hastalıkları bir türlü elimine edemiyor. Özellikle brucella ülkemizde çok yaygın olarak görülüyor'' dedi.

Dinç, en büyük belirtisi dişi hayvanlarda yavru atma olan, et ve süt veriminde büyük kayba neden olan brucellanın insanlara doğrudan temas ya da süt ve süt ürünleriyle bulaşabildiğini, insanlarda kısırlık başta olmak üzere çeşitli rahatsızlıklara neden olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

''AB, hayvandan insana geçen diğer hastalıklarda olduğu gibi brucella konusunda da son derece hassas. Hastalık taşıyan bir hayvan tespit edildiğinde, en kısa sürede o bölgedeki binlerce küçükbaş ya da büyükbaş hayvan itlaf ediliyor. Çünkü, insan ölünceye kadar brucella mikrobunu taşıyor. Zaman zaman tekrarlayan enfeksiyonla hem yaşam kalitesi azalıyor hem daha erken öldürüyor hem de yıllarca süren tedavi giderlerine sebep oluyor. Oysa hastalık, ülkedeki yeni doğan dişi hayvanların, 4-6 aylıkken aşı yapılmasıyla ve hastalığın görüldüğü hayvanların ortadan kaldırılmasıyla yok edilebilir.''

Türkiye'de brucella hastalığı taşıyan hayvanların çoğu zaman, ''hiç bir sorun yokmuş'' gibi beslenmeye devam edildiğini, yavru atma vakası görülse bile pek çok yetiştiricinin hayvandan kan örnekleri alıp brucella testi yaptırmadığını ifade eden Dinç, bu hastalıklarla mücadelede ülkemizde sonuç alınamamasının, insanlara bulaşma riskini artırdığını söyledi.

-''RİSK ÇOK AZ BİLE OLSA, ÖNLEM ALMAYA DEĞER''-

''Brucella gibi, hayvandan insana geçen hastalıkların tam olarak ortadan kaldırılamadığı Türkiye'de insanlara, açıkta satılan sütü içmeyi önermek yanlıştır '' diyen Dinç, şunları kaydetti:

''Doğal ve sağlıklı yaşam konusunda insanlara televizyon ekranlarından önerilerde bulanan bazı doktorlar, 'sokak sütü tüketin, daha yararlı' diyebiliyor. Oysa, pastörizasyon işleminden geçirilmeyen mikroplu sütler her zaman risk taşır. Sokak sütlerinin tüketilmesini, AB ülkelerinde insanlara tavsiye edebilirsiniz, ancak bunu Türkiye için söyleyemezsiniz. Kuduz aşısını bulan bilim adamı Louis Pasteur, 'rüyanızda bile sizi köpek ısırdığını görseniz, sabah kalkın ve kuduz aşısı olun' demiştir. Yani, böyle bir ortamda, sokaktaki satıcıdan aldığınız sütte hastalık mikrobu bulunmadığından nasıl emin olabilirsiniz. Pasteur'ün dediği gibi, bu tür konularda risk çok az bile olsa, önlem almaya değer.''

Prof. Dr. Dinç, brucella gibi hastalıklarla mücadelede başarılı olunamadığı için Türkiye'den AB ülkelerine, et ve et ürünleri ihracatı yapılamadığını savunarak, bu hastalıkların tümüyle ortadan kaldırılması için sınırdan kaçak hayvan ticaretinin tümüyle engellenmesi, üreticinin bilinçlendirilmesi ve kesintisiz aşılama çalışması yapılması gerektiğini söyledi.

Kaynak:
Bu haber toplam 3916 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri