Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Açıklama gün yüzüne çıkardı

26 Temmuz 2008 / 18:33
Ergenekon iddianamesinde 'Hayrullah Sadullah' diye tanımlanan ve 1 numara olarak tarif edilen kişi İşçi Partisi'nin basın açıklamasında ortaya çıktı.
Ergenekon iddianamesinde bir numara olarak tarif edilen kişinin özellikleri İşçi Partisi'nin basın açıklamasında ortaya çıktı.

TIMETURK'un yaptığı araştırma sonunda, dün açıklanan Ergenekon iddianamesinde 1 numara olarak açıklanan ve Hayrullah, Sadullah ve komutan olarak tanımlanan kişi İşçi Partisi'nin 29 Mayıs 2008 tarihinde yaptığı basın açıklamasında aynı tanımlamalarla yer aldı. Tanımlamalarda isminden bahsedilen kişi de Emekli Tümgeneral Doğu Silahçıoğlu olarak anılıyor.

İşçi Partisi'nin emekli paşaların darbeyle suçlanmasının eleştirildiği basın açıklamasında aynen şu ifadelere yer veriliyor;

“İşte bu kompleks içinde, 27 Mayıs'ın yıldönümünde Türk Silahlı Kuvvetlerine yönelik tertipler de yoğunlaştı. Türk silahlı kuvvetlerinde görev yapmış üst düzey komutanlar “Ergenekon darbeciliği” ile suçlanıyorlar.

Aynı merkezden kurgulanan darbe senaryoları, Neoliberal-Fethullahçı basına servis ediliyor. Aynı kalemşorlar iş başında.

Bunları tek tek inceleyip derledik sunuyoruz.

“Ergenekon darbeciliği” ile suçlanan komutanlarımız şunlar:

1) E. Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu (E. Genelkurmay Başkanı)
2) E. Orgeneral Aytaç Yalman (E. Kara Kuvvetleri Komutanı)
3) E. Orgeneral Şener Eruygur (E. Jandarma Genel Komutanı)
4) E. Orgeneral İbrahim Fırtına (E. Hava Kuvvetleri Komutanı)
5) E. Oramiral Özden Örnek (E. Deniz Kuvvetleri Komutanı)
6) E. Orgeneral Hurşit Tolon (E. 1. Ordu Komutanı)
7) E. Tuğgeneral “Doğu Paşa” (Hayrullah, Sadullah)
8) E. Korgeneral Hasan Kundakçı
9) Orgeneral Yaşar Büyükanıt (Genelkurmay Başkanı)
10) E. Oramiral Yener Karahanoğlu (E. Deniz Kuvvetleri Komutanı)
11) E. Tümgeneral Doğu Silahçıoğlu (Bazı yerlerde: D.S)
12) Orgeneral İlker Başbuğ (Kara Kuvvetleri Komutanı)
13) E. General T.K.
14) E. General F.T.
15) E. Tuğgeneral Veli Küçük “

İddianamenin açıklanmasından 3 ay önce İşçi Partisi tarafından yayımlanan basın bildirisinde 7. sırada aynen "7) E. Tuğgeneral “Doğu Paşa” (Hayrullah, Sadullah) ifadesi yer alıyor.

İDDİANAMEDE KOMUTAN, HAYRULLAH VE SADULLAH DİYE TARİF EDİLİYOR

Ergenekon iddianamesinde de söz konusu 1 numara, komutan, Sadullah ve Hayrullah olarak tarif ediliyor.

Teknik takip sırasında adı geçen ve bazı sanıkların ifadelerinde 1 Numara olarak nitelenen örgütün lideri hakkında en ayrıntılı bilgiyi, tutuklu sanıklardan "Ergenekon'un Çöküşü" kitabının yazarı Zihni Çakır verdi. Zihni Çakır "Onun gücünü özellikle 28 Şubat döneminde iyi gördüm" dediği '1 Numara'yı şöyle tarif etti:

”1 NUMARA 60-65 YAŞLARINDA-SERT MİZAÇLI"

"1 Numara hitap ettikleri kişinin adı görüşmelerde Doğu Bey, Hayrettin Bey ve Sadullah Bey diye geçti. Türkeli Gazetesi'ne sık sık gelen 1 Numara, 60-65 yaşlarında, sarı saçlı, göçmen tipli, saçları seyrek, sert mizaçlı, bıyıksız, sakalsız. Çevresi kendisine "Komutanım" diye hitap ediyor.

TELEFON KULLANIYOR ANCAK NUMARASINI KİMSEYE VERMİYOR

1 Numara tip olarak sanıklardan Muzaffer Tekin'e benziyor, ancak ondan daha zayıf. Hiçbir gazetede resmini görmedim. Telefon kullanıyor, ancak telefon numarasını kimseye vermiyor."”

1948 DOĞUMLU

İddianamede 1 numaranın 60-65 doğumlu olduğu belirtilirken, Emekli Tümgeneral Doğu Silahçıoğlu'nun da 1948 doğumlu ve 60 yaşında olması dikkat çekiyor.

BU SÖZLERİ OLAY OLMUŞTUDoğu Paşa tarafından söylendiği iddia edilen ve o sırada orada bulunan bir asker tarafından da doğrulandığı belirtilen konuşması olay olmuştu. Söz konusu konuşma şöyle;'Sıkıyönetim ilan edilirse, Sultanbeyli'ye hakim olmamız şart!.. Sultanbeyli'ye hakim olursak, İstanbul'a hakim oluruz... İstanbul'a hakim olmak da, Türkiye'ye hakim olmak demektir!.. Sultanbeyli'nin konumu bu kadar önemli!.. Bir sıkıyönetim ilanında, hiç kimsenin gözünün yaşına bakmayın!.. Hele de çarşaflı, şalvarlı ve sakallı olanlara!.. Sokağa çıkma yasağını kim ihlâl ederse ..., ... aşağı!!! Sakın eliniz ..., asılın ...!.. Bunları sindiremezsek, hiçbir başarı elde edemeyiz!"

İNTERNETTE YER ALAN BİYOGRAFİSİ

Doğu Silahçıoğlu Kimdir?

Silahçıoğlu,1948'de Trabzon'da doğdu. 1968'de subay olarak Türk Silahlı Kuvvetleri'ne katılan Silahçıoğlu, Kara Harp Akademisi, TSK Akademisi, Amerikan Silahlı Kuvvetler Akademisi'ni bitirdi. 1995'te generalliğe terfi eden Silahçıoğlu, 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı da yaptı. Refah Partili Sultanbeyli Belediye Başkanı Ali Nabi Koçak ile heykel polemiği yaşadı. "Burada hiç Atatürk heykeli yok" diyerek, belediyeye bile bilgi vermeden caddenin ortasına Atatürk heykeli diktirti. Ve askerlere de "heykel nöbeti" tutturdu. 30 Ağustos 1997'deki "Zafer Bayramı"nda, gövde gösterisi yaptı. Tören esnasında Belediye Başkanı Ali Nabi Koçak'la hiç konuşmadı. Maltepe 2. Zırhlı Tugay'a yiyecek getiren ve üzerinde "Besmele" yazan kamyonu içeri sokmadı. Daha sonra Samsun'a tayin olan Silahçıoğlu, dönemin 19 Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Çakır'ı da, "irticacı" olduğu iddiasıyla tam "25 gün" süreyle makamına kabul etmedi. 28 Şubat sürecinin etkin isimlerinden Silahçıoğlu, Silahlı Kuvvetler Akademisi Komutanlığı'ndan Ağustos 2005'te, tümgenerallikten emekli oldu.

Timeturk

Kaynak:
Bu haber toplam 1014 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri