Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Açıklanan o sır ne?

14 Aralık 2008 / 12:47
Milli Selamet Partisi'nin 1980'deki cumhurbaşkanlığı seçiminde Muhsin Batur için şifreli oy kullandığı ortaya çıktı. Olayı açıklayan ise bizzat Erbakan...

Milli Selamet Partisi'nin (MSP) 1980'deki cumhurbaşkanlığı seçiminde Muhsin Batur için şifreli oy kullandığı ortaya çıktı. Bu bilgiyi veren ise 12 Eylül darbesinin ardından kapatılan MSP'nin Genel Başkanı Necmettin Erbakan.

Önceki gün cuma namazını Sultanahmet'te kılan Erbakan, dinlenmek için çekildiği imam odasında tarihî olay hakkında ilginç ayrıntılar verdi. 12 Mart muhtırasının altında imzası bulunan Muhsin Batur'un 1980'de CHP'den Köşk'e aday olduğunu hatırlattı. İlk turlarda beklediği oyu alamaması üzerine Batur'un MSP'yi ziyaret ederek destek istediğini belirtti. Emekli orgeneralin, "Ecevit diyor ki MSP size oy vereceğini söylemesine rağmen vermiyor. Ben sizin oy verdiğinize inanıyorum. Ancak bunu onlara ispat edebilmem için bana bir ipucu verir misin?" dediğini aktaran Erbakan, Batur'a şu cevabı vermiş: "Oy pusulalarının başına bir adamınızı yerleştirin. Bizim oylarımızda senin isminin baş harfi hiç kullanılmayan bir şekilde eğik olarak yazılacaktır."

6. Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'ün görev süresinin dolması üzerine CHP, 27 Mayıs darbesi ve 12 Mart Muhtırası sürecinde aktif rol alan eski Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Muhsin Batur'u aday gösterdi. 22 Şubat 1980'de 41 adayla başlayan seçimler 11 Eylül 1980 tarihine kadar sürdü. 124 tur devam eden seçimlere bir gün sonra gelen darbe nokta koydu. Önceki gün Sultanahmet Camii'nde cuma namazı kılan Erbakan, imam odasında dinlenirken tarihî olay hakkında ilginç anekdotlar aktardı.

Sorunu aşmak için CHP'nin adayı Muhsin Batur'a oy verdiklerini belirten Erbakan, bunun karşılığında kendi isteklerini kabul ettirdiklerini açıkladı. Erbakan, Batur'la aralarında geçen diyalogları şöyle anlattı: "Muhsin Batur bir gün parti merkezimize gelerek bizden oy istedi. 'Siz bana oy vermeseniz de ben kısaca yapmak istediklerimi size anlatmak istiyorum.' diyen Batur'a, 'Dur, bu kısaca olacak bir şey değil. Önce sen bizim isteklerimizi dinle!' dedik. 'Buyurun anlatın!' dedi.

Biz de bunun bir toplantı halinde olmayacağını 2'şer saatten olmak üzere üç toplantı düzenlemek istediğimizi söyledik. Kabul etti. İlk günkü toplantıda İslam'ın zararlı bir din olmadığını, ikinci toplantıda İslam'ın faydalarını, üçüncü toplantıda ise İslamiyet olmadan olmayacağını anlattık. Bu toplantıların ardından Batur kalkıp şöyle dedi: 'Sayın Erbakan, öyle şeyler anlattınız ki siz oy verseniz de vermeseniz de seçildiğim takdirde bu anlattıklarınızı kendime ilke edineceğim."

Batur'la anlaştıkları gibi oylarını şifreli kullandıklarını ifade eden Erbakan, böylece MSP'nin değil CHP'nin oy vermediğinin anlaşıldığını vurguladı. Bunun üzerine Batur'un Ecevit'e, "Hem aday gösteriyorsunuz hem de oy vermiyorsunuz." tepkisini gösterdiğini söyledi.

Kaynak:
Bu haber toplam 996 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri