Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Açılan Havra Siyonist Amaçlı

13 Ekim 2008 / 16:46
İsrail'in Mescidi Aksa'nın Batı duvarına yaklaşık 50 metre yakınında açtığı 'İshak'ın çadırı'na Filistinliler tepkili.
İsrail Mescidi Aksa'nın Batı duvarının yaklaşık 50 metre yakınına, dün bir havra açtı. İsrailli birçok siyasetçi, Haham ve Yahudi'nin katılımıyla açılan ve "İshak'ın çadırı" adı verilen havra, Kudüs'ün her tarafından görülebilecek büyük bir kubbeye sahip. Kudüslü Müslüman liderlerden Raad salah, bu havranın, Mescid-i Aksa'yı yıkmak için kullanılacak bir merkez haline getiriliceğini söylüyor. Bir katı eğitime ayrılan, iki katlı havranın açılışı, Yahudiler tarafından, 'büyük başarı' olarak nitelendiriliyor.

Yahudi havrasının açılışı, İsrail güçlerinin, Elvad bölgesini işgali çerçevesinde gerçekleşti. Bölge, İsrail askeri tarafından çevrilmiş durumda ve bazı bölge sakinlerinin evlerine, dükkanlarına girişi engelleniyor.

Aynı gün Aksa Vakfı tarafından düzenlenen basın toplantısında, Mescid-i Aksa Hatibi İkrime Sabri, Aksa'nın Kudüs'ün kimliğinin ayrılmaz bir parçası olduğuna dikkat çekerek, bu havranın, burada açılışının İslam topraklarına saldırı olduğunu söyledi. Sabri, Kudüs'ün Yahudi izlerinden temizlenerek İslam ve Arap medeniyetinin izlerini taşımaya devam etmesi gerektiğini de vurguladı.

Yasir Arafat'ın danışmanlarından Avukat İbrahim Kandelefit ise bunun Arap ve İslam olan Kudüs'ü Yahudileştirme gayreti girişimlerinden biri olduğunu belirtirken, buna izin verilemeyeceğinin altını özellikle çizdi.

Kapanış konuşmasını yapan Filistin İslami Hareketin başkanı Raid Salah ise, Kudüs'ün sinsice ve aşamalı olarak Yahudileştirilmeye çalışıldığını hatırlattı, Kudüs'ün tarihte olduğu gibi Arap ve Müslüman olarak kalmaya devam edeceğini vurguladı. Bu havranın Mescidi Aksa'yı yıkmak için kullanılacak bir merkez haline getirileceği öngörüsünde bulunan Raid Salah, İsrail'in üssü olan bu havranın Mescidi Aksa'nın bir bölümü üzerinde büyük bir Yahudi havrası inşa etme amacına yönelik olarak açıldığına da işaret etti.
Bu haber toplam 956 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri