Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Açılım için yapılan son anket

09.10.2009 10:04
Eski bakan ve emekli askerlerin kurduğu BİLGESAM’ın Güneydoğu’nun 19 kentinde yaptığı anket, ’açılım’ için veriler taşıyor.
Ankete katılanların yüzde 81’i, “T.C. vatandaşı olmaktan” gurur duyuyor. Yüzde 83’ü “Türk Bayrağı bayrağım, İstilal Marşı marşım” diyor. Acil çözüm önerileri ise, “eğitim artsın, işsizlik bitsin.”

KAMUOYUNDA “demokratik açılım”la ilgili tartışmalar sürerken, Bilge Adamlar Stratejik Araştırmalar Merkezi (BİLGESAM) “Güneydoğu Sorununun Sosyolojik Analizi” adlı bir rapor hazırladı. Aralarında Emekli Büyükelçi ve eski Bakan İlter Türkmen, Onursal Yargıtay Başkanı Prof. Dr. Sami Selçuk, Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlter Turan, Emekli Oramiral Salim Dervişoğlu gibi isimlerin bulunduğu BİLGESAM’ın yaptığı anket çalışması, Güneydoğu’da 8607 kişiyle gerçekleştirildi. Ankete katılanların yüzde 56.2’sinin ana dili Kürtçe, yüzde 33.4’ünün Türkçe, yüzde 5.4’ünün Zazaca ve yüzde 4.7’sinin Arapça... Tartışmaların yaşandığı bu süreçte yapılan anketin sonuçları çok ilginç. Anketi yapan uzmanlar da raporu “Ezber bozan çalışma” olarak yorumluyor...

Raporda, bağımsızlık isteyen Kürtlerin oranı yüzde 9.9, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktan gurur duyuyorum diyenlerin oranı yüzde 81, Türklerle Kürtlerin, Zazaların ve Arapların ortak bir geleceği vardır diyenlerin oranı ise yüzde 76,80 olurken; sadece yüzde 26,34’ü “Abdullah Öcalan Kürt halkının lideridir” diyor. Araştırmayı yapan uzmanlar anketi VATAN’a şöyle değerlendirdi...

“Ezber bozan çalışma”

BİLGESAM Başkanı Dr. Atilla Sandıklı: Bu çalışma Türkiye’de ezber bozan bir çalışma. DTP’nin Kürtlerin temsilcisi olduğu, Abdulah Öcalan’ın Kürtlerin lideri olduğu ve bağımsızlık istedikleri gibi konuların doğru olmadığını açıkça gösteriyor. Bugüne kadar yanlış bilgilerle kamuoyuna bazı bilgiler aktarılıyordu. Ancak bu raporda bu yöndeki bilgilerin doğru olmadığını ortaya çıkardık. Güneydoğu’da güvenlik tedbirleri ve terörle mücadeledeki faaliyetler, bölgede sadece Kürtler’de yüzde 51 oranında ayrımcılık algısına yol açmış. Ancak bu ayrımcılık algısı etnik ayrımcılık değil. Etnik ayrımcılıktaki oran yüzde 20’lere kadar düşüyor. Bağımsızlık isteyenlerin oranı en fazla Kürtlerde ancak o da yüzde 10’un altında kalıyor. Çalışmadan çıkardığımız sonuç, Güneydoğu’da temel sorunun kültürel, ekonomik ve eğitim ile ilgili olduğu. Bu sorunlar bölgede Kürt sorunu diye algılanıyor.

“DTP, Meclis’te kalmalı”

Emekli Büyükelçi Özden Sanberk: Ülkemizde bugüne kadar ifade özgürlüğündeki sorunlar, Güneydoğu’da kapsamlı araştırmalar yapılmasını engelledi. Ancak bu çalışma Güneydoğu halkının tam olarak ne istediğini gözler önüne seriyor. Türkiye’nin birbiriyle kaynaşmış olduğunu anlatan raporda, PKK’nın ve DTP’nin yaptığı propagandaların gerçeklerle bağdaşmadığı açıkça ifade ediliyor. Kürtler bunu istiyor veya şunu istiyor dedikleri zaman yekpare bir durum gibi gösteriliyordu. Bu araştırma bunu yıkıyor. PKK’nın ve DTP’nin iddiaları yıkılıyor. PKK bir terör örgütü ve kendi görüşlerini korku salarak, şiddete başvurarak yayıyor. DTP ise aynı görüşleri savunuyor. Ancak şiddete başvurmadan bunu yapıyor. PKK’yı da kınamıyor. Ancak mecliste kalması son derece önemli. Çünkü meclis en uç fikirlerin temsil edildiği bir yerdir. DTP, bu nedenle parlementoda kalmalı. Bu raporda, çoğulcu, katılımcı ve sosyal içerikli bir demokrasi idealine yaklaştığımızda, Kürt sorununun demokratik çözümüne yaklaşmış olacağımızı görüyoruz. Türkiye’de tüm Kürt vatandaşlarımızın, vatandaşlık haklarından yararlanmaları gerekiyor.

4 Alevi’den 3’ü devlete güvenmiyor

Araştırmada en ilginç veriler Alevi vatandaşlarla ilgili. Sonuç şöyle:

Devlete güven: %27.87

Güvenlik güçlerine: %34.72

PKK-Öcalan’a güven: %19.97

DTP milletvekillerine: % 42.89

Araştırmayı yapan uzmanlar, en büyük kırılmanın Alevi vatandaşlarında olduğunun altını çizerek, şu uyarıda bulunuyorlar: “Bu sonucun çeşitli nedenleri ve tarihsel arka planı olmakla birlikte, bu kitleye gerekli ilgi ve şefkat gösterilmesi zorunluluktur.”

DTP seçmenin 3’te biri DTP’ye güvenmiyor

Devlete güven: %34.8

Güvenlik güçlerine: %30.5

PKK-Öcalan’a güven: %52.5

DTP milletvekillerine: %70.2

DTP’ye oy verenler arasında, 3 kişiden biri DTP’li vekillere güvenmiyor ama oy veriyor. Yine DTP’ye oy verenlerin yarısı PKK-Öcalan’a güvenmiyor. Araştırmayı yapan uzmanlar, “Bunun anlamı, DTP’ye oy veren PKK’lı değil ve Öcalan’a güvenmiyor” diyor.VATAN

Bu haber toplam 1258 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri