Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Açılıma 22 İl Desteği

26.11.2009 01:03
TBMM Forum Ortak Çalışma Grupları Girişimi Kasım ayında 22 ilde yaptıkları toplantının sonucunu açıkladı.

TBMM Forum Ortak Çalışma Grupları Girişimi Başkanı Aktivist Şanar Yurdatapan, Kasım ayında 22 ilde yaptıkları toplantıların genelinden “demokratik açılıma destek” sonucunun çıktığını söyledi.


AK Parti Ankara Milletvekili Zeynep Dağı, Yurdatapan ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Dağı, Yurdatapan'ın 2008 yılından bu yana emek ve zaman harcayarak il ve ilçelerde “küçük millet meclislerini” toplayarak, sivil toplum kuruluşları ile milletvekillerini yerinde buluşturma çabası içinde olduğunu hatırlattı. Bu çabanın “anlamlı ve özel” olduğunu ifade eden Dağı, “Sivil toplum kuruluşlarının güçlenmesi, demokrasinin güçlenmesini sağlıyor” dedi.
Zeynep Dağı, 2008'de 5 ilde başlayan çalışmaların bugün 30 ile yayıldığını kaydetti. Yurdatapan da “küçük millet meclisleri” adı da verilen girişim ile ilgili çalışmalar hakkında bilgi verdi.
Yurdatapan, her ilde milletvekillerinin, o ildeki sivil toplum kuruluşları ile bazı sosyal kesimlerin temsilcileriyle bir araya geldiğini, yerel ve genel aktüel konuları görüştüklerini dile getirdi.
22 ilde yapılan Kasım toplantıları tutanakları üzerinden değerlendirme raporu hazırlandığını belirten Yurdatapan, Kasım ayında ele alınan konunun “demokratik açılım” ve “açılımın Anayasa ile ilişkisi” olduğunu ifade etti. Bu konuyu duyunca bazı kişilerin “toplantıları AK Parti düzenliyor” şeklinde eleştirdiğini aktaran Yurdatapan, bunun gerçeği yansıtmadığını, toplantılarda birçok konunun ele alındığını söyledi.
Şanar Yurdatapan, Kasım toplantılarının genelinden “açılıma destek” sonucunun çıktığını belirtti. AK Parti Hakkari Milletvekili Rüstem Zeydan ise kendi ilinde bu toplantılara katıldığını ve olumlu sonuçlarını gördüğünü ifade etti.
Yurdatapan, bir soru üzerine, AK Parti dışındaki partilerin milletvekillerinin neden olmadığının sorulması üzerine, “Niye olmadıklarını kendilerine sormakta özgürsünüz. Biz tabiî ki kendilerine haber veriyoruz” dedi.

Bu haber toplam 1346 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri