Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Açılımı F.Gülen mi yaptırıyor?

12.09.2009 16:07
CHP'li Aydoğan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yazılı olarak yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına bir soru önergesi verdi. Aydoğan açılımı sordu...
CHP Balıkesir Milletvekili Ergün Aydoğan, Abdullah Öcalan'ın, basına yansıyan kimi sözlerinde yer alan, "Fethullah Gülen ile bir yakınlaşma olabilir" yönündeki ifadelerini anımsatarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a "Bu sözlerin, hükümetiniz tarafından ayrıntıları halen açıklanmamış olan ve basında ‘Kürt açılımı' olarak anılan hazırlığınızla bir ilgisi var mıdır?" diye sordu.

Aydoğan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yazılı olarak yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına bir soru önergesi verdi. Aydoğan, Başbakan Erdoğan'ın şu soruları yanıtlamasını istedi.

"-Basında ve kamuoyunda ‘Kürt açılımı' olarak anılan hazırlığınız, Musul ve Kerkük ile ilgili bir tasarruf ve girişim içermekte midir?

-Anılan hazırlığınız, federatif, konfederatif ya da benzeri bir yapılanma biçimiyle, üniter devletin farklı bir yapıya dönüşmesine zemin hazırlayacak düzenlemeler içermekte midir?

-Anılan hazırlığı, ‘yılbaşından önce' tamamlamak yönündeki söylemlerinize bakıldığında, sanki bu yönde takvime bağlanmış bir taahhüdünüz varmış gibi bir izlenim doğmaktadır. Böyle bir taahhüdünüz var mıdır? Varsa hangi kişi, kurum ya da devletlere karşıdır?

-Terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın, basına yansıyan kimi sözlerinde, ‘Fethullah Gülen ile bir yakınlaşma olabilir' yönünde ifadelere rastlanmaktadır. Bu sözlerin, hükümetiniz tarafından ayrıntıları halen açıklanmamış olan ve basında ‘Kürt açılımı' olarak anılan hazırlığınızla bir ilgisi var mıdır?

-Cemaat ve tarikat yapılanmalarının söz konusu hazırlığınızdaki rolü nedir?

-Söz konusu ‘açılım' hazırlığınız kapsamında, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nda yer alan ‘Türk Milleti' kavramı ve tanımıyla ilgili herhangi bir değişiklik yapmak yönünde bir girişim düşünmekte misiniz?"

Bu haber toplam 1156 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri