Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Açlıktan bayılan üniversiteliler var

08.09.2009 10:18
Marmara Üniversitesi Rektörü Necla Pur'dan şok açıklamalar. Fakir öğrenciler açlıktan bayılıyor.
Marmara Üniversitesi Rektörü Necla Pur öğrencilerin çoğunun günde bir öğün yemek yediğini ve derste açlıktan bayılanlar olduğunu söyledi..

55 bini aşkın öğrencinin öğrenim gördüğü Manmara Üniversitesi'nin tepesindeki isim Habertürk'ten Pervin Kaplan'a çarpıcı açıklamalarda bulundu..

1.5 TL veremeyecekler var

Üniversitede hafta için her gün maliyeti 5 TL olmasına rağmen 1.5 TL'ye yemlek verdiklerini anlatan Pur, "Bin 500 öğrenciye bedava yemek için kupon veriyoruz. Çünkü bu çocukların arasında 1.5 TL'ye yemek alamayacak olanlar var. Yemek fiyatını bu yıl da artırmayacağız. Yemek fiyatını bu yıl da artırmayacağız. Bunu bile çocuklar ödemekte zorlanıyor" diyor.

Geçen yıl derste bayılanlar olduğunu olduğunu anlatan Pur'un sözleri yürekleri burkacak türden..

10'a yakın öğrenci toplu halde bayılmış

"10'a yakın öğrenci derste fenalaşmış bayılmış. Doktor çocukların açlıktan bayıldığını söyledi. Suratlarından nasıl gıdasız olduklarını anlıyorsunuz. Çoğu günde tek öğün yemek yiyor. Günlerce uykularımız kaçtı. Sonra çorba projesini devreye soktuk. Taze sebzelerle besin değerini yüksek tutmaya çalıştığımız çorbaları sabahları 07.30'dan itibaren dağıtmaya başladık.

Çorbanın içine kıtır ekmek koyuyorlar

Plastik bardaklarda 50 kuruşa ve istedikleri kadar içine kıtır ekmek koyabilecekleri şekilde servis etmeye başladık. Çocuklar ekmekleri çorbanın içine koyuyorlar. Bazılarına çorba kuponu da verdik. Günde 900 bardak çorba verildi. Bu yıl Haydarpaşa ve Anadolu kampuslerinde başlatacağız.

Ayda 100 TL harçlık

Öğrencilerin yüzde 80'inin Anadolu illerinden geldiğini söyleyen Pur, ailelerin bu çocuklara ayda 100 TL İLE 150 TL arasında harçlık yollayabildiklerini söylüyor.

Pogaça yollayın

Pur hayırseverlere de şöyle sesleniyor: "Hayır yapmak sacede Ramazan'da kalmamalı. Sabah kalvaltısı verebilirsiniz. 10 ev kadını buluşup bin poğaça yapıp sabahları çorbanın yanında dağıtsa bu çocuklara bundan daha büyük hayır olur mu?
Bu haber toplam 2056 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri