Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İBRETLİK BİR YAZI...

19.02.2010 00:40
Günümüzde de adaletin sembolü terazidir.Türkiye'de Terazinin topuzunu ellerinde tutanlar teraziye istediği şekilde müdahale etmektedirler. Bundan dolayıdır ki bu güzel ülkemizde hak ve adalet zayi olmaktadır.

Ey iman edenler, adil şahidler olarak, Allah için, hakkı ayakta tutun. Bir topluluğa olan kininiz, sizi adaletten alıkoymasın. Adalet yapın. O, takvaya daha yakındır. Allah’tan korkup-sakının. Şüphesiz Allah, yapmakta olduklarınızdan haberi olandır.”(5/8) 

Dünyanın neresinde olursa olsun, adalet insanların daima ihtiyaç duyduğu nimetlerdendir. İnsanlar; havaya ve suya ihtiyaç duydukları kadar, adalete ihtiyaç duyarlar. Bize verilen bu nimetin kadrini bilmek de, bizlere düşmektedir. İnsanlar; değişik siyasi görüşte, düşüncede, felsefede, inançta olabilirler; insanlardaki bu düşünce farklılığı, zenginlikleri ortaya çıkarır. Anacak bu renkliliği kendi lehine kullanmak tehlikelidir. Adaletin tecelli etmediği yerde güvensizlikler başlar, güven duygusu, sizi siz yapan nesnedir, onu bir defa kaybettiniz mi geri onu yakalamak neredeyse imkânsızlaşır. Hangi görüşte olursanız olun, karşınızdaki insanlara saygı duymanız gerekir. Lakin bu düşüncenizi, felsefenizi sizden aşağıda olanlara baskı aracı olarak kullanırsanız, kaybedenlerden olursunuz. Belki bir süre kazandığınızı zannedesiniz, ancak bu çölde serap görmenizden başka bir şey değildir.

Yaşamımızın ayrılmaz parçası olan adalete sımsıkı sarılmış. Onu korumak için elinden gelen özveriyi göstermiş ve kaleminin gücü yettiği kadarıyla da hukuk'un ve adeletin önemini daima anlatmaya çalışan kalem üstadı Ahmet TÜRKAN'dan Adelet ve terazi üzerine İbretlik bir yazı... http://www.habername.com/yazi/ahmet-turkan-dengesizliklerin-dengesi-3621.htm

 

Bu haber toplam 2104 defa okunmuştur

Etiket(ler): ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri