Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Adalet Bakanı noktaladı

26 Mayıs 2008 / 09:12
Adalet Bakanı, tartışmayı bitirdi.

Yargıtay ve Danıştay bildirisiyle yükselen tansiyon düşüyor. Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker'in, Hürriyet Gazetesi'ne yaptığı, "Kriz olsun diye bildiri yayımlamadık. Her zaman uzlaşmadan yanayız." şeklindeki açıklamasına, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin olumlu karşılık verdi.

Antalya'da yapılan 'İlçe Başkanları Değerlendirme Toplantısı'ndan önce gazetecilerin sorularını cevaplayan Şahin, "Yargıtay başkanının 'tartışmaları daha fazla uzatmayalım' şeklindeki değerlendirmesini büyük bir anlayışla karşıladığımı ifade etmek isterim." dedi. Her şeyin kamuoyunun önünde cereyan ettiğini belirten Şahin, tartışmaya yeni boyut ekleyecek bir söz sarf etmeyeceğini kaydetti. Yargı organlarının günlük tartışmaların dışında olması gerektiğini anlatan Bakan, Türkiye'nin öncelikli çözmesi gereken sorunları olduğunu dile getirdi. Şahin, "Biz işimize bakıyoruz." ifadesini kullandı. Gazetecilerin Gerçeker'in 'mesajı algılamak isteyenler algıladı' şeklindeki sözüyle ilgili yorumunun sorulması üzerine de şunları kaydetti: "Adalet Bakanı olarak değerlendirmemi yaptım. Hükümet adına da Cemil Çiçek değerlendirmesini yaptı. İki gün önce 'Keşke böyle bir bildiri yayımlanmasaydı ve bizde böyle bir açıklama yapmak zorunda kalmasaydık.' demiştim. Onu tekrar hatırlatıyorum."

Gerçeker: Kutuplaşmadan yana değiliz

Bu arada Yargıtay Başkanı Gerçeker, Uşak'ta verdiği 'Ceza ve Hukuk' konulu sempozyumda pozitif yaklaşımını sürdürdü. Gerçeker, kurumlar arası çatışmadan ve kutuplaşmadan yana olmadıklarını söyledi. Tartışma ortamının demokrasinin gereği olduğuna dikkat çeken Gerçeker, şöyle devam etti: "Karşılıklı sevgi ve anlayışla daha ileriye, daha iyiye doğru çözüm üretmek gerektiğine inanıyoruz. Ancak bu şekilde yüce Atatürk'ün çizdiği çağdaş ülkeler seviyesine ulaşmamız mümkün olacak, hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığı gibi temel değerler tartışma konusu olmaktan çıkacaktır."

Zaman - Lütfi Aykurt, Resul Cengiz

Bu haber toplam 954 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri