Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Adalet Bakanlığı'ndan telekulak açıklaması

31 Aralık 2008 / 16:06
Adalet Bakanlığı, müfettişlerin hakim ve savcıların telefonlarını hakim izni olmadan dinleyebilecekleri iddialarının doğru olmadığını açıkladı.
Adalet Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, bugün bazı basın yayın organlarında 'Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikle müfettişlerin, hakim ve savcıların telefonlarını hakim izni olmadan dinleyebileceği' yönünde gerçeğe aykırı bir takım iddia ve haberlere yer verildiği belirtildi.

24 Ocak 2007 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu Yönetmeliği'nde 'İstinabe, tanık dinlenmesi, arama, el koyma, keşif, haberleşmenin tespiti ve dinlenmesi gibi delil toplama işlemleri sırasında Ceza Muhakemesi Kanunu hükümleri ile birlikte 2802 sayılı Kanunun 101. maddesindeki yetkiler kullanılır, Hakim ve Cumhuriyet Savcıları lehine 2802 sayılı Kanunun 85 ve 88. maddelerinde yer alan kısıtlayıcı hükümler dikkate alınır' hükmü bulunduğu hatırlatılan açıklamada, yönetmelikte delil toplama işlemleri sırasında dikkate alınacağı açıkça vurgulanan Ceza Muhakemesi Kanunu uyarınca iletişimin dinlenmesinin ancak hakim kararıyla yapılabildiği belirtildi.

Adalet müfettişlerinin, hakim kararı olmadan iletişimin tespiti, dinlenmesi ve kayda alınması konusunda bir yetkileri bulunmadığı kaydedilen açıklamada, "Haberlere konu olan Teftiş Kurulu Yönetmeliği'yle de müfettişlere böyle bir yetkinin tanınması söz konusu değildir. Yönetmelikte yapılan değişiklikle adalet müfettişlerinin, hakim ve savcıların telefonlarını hakim kararı olmadan dinleyebileceği yönündeki iddia ve haberler hiçbir şekilde gerçeği yansıtmamaktadır" denildi.


Kaynak:
Bu haber toplam 1012 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri