Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Adaletin bu mu dünya?

01 Temmuz 2008 / 08:32
DOSTUM Hakan Körpi’den bir mektup aldım. Körpi abuklukların at gezdirdiği İstanbul’da çok iddialı tabelalar yakalamış. Önce mektubunu kısaltarak takdim edeceğim.
gezdirdiği İstanbul’da çok iddialı tabelalar yakalamış. Önce mektubunu kısaltarak takdim edeceğim."Sayın Ülsever,

Hayretler içinde izlediğim bir konuyu sizlerle paylaşmak istedim. Aslında paylaşmak kelimesi de yanlış, anlamadığım bir konuda size danışmak istedim desem daha doğru olacak.

Geçtiğimiz senelerde Bakırköy’de 1960-70’li yılların SSCB’sini andıran korkunç ve çirkin bir mimariyle bir Adalet Sarayı yapılmıştı. Sarayın mimari yapısı devasa bir kibrit kutusunu andırıyor! Yapıldığı dönemde tabelasında tam olarak hatırlayamayacağım bir slogan kullanılmıştı. Slogan galiba mealen ’Avrupa’nın, Asya’nın En Büyük Adalet Sarayı’ idi!

Sanırım şu anda Türkiye’nin en büyük adalet sarayı Bakırköy Adalet Sarayı!

* * *

Bu yıl da Şişli’de E-5 yolunun Çağlayan girişinde büyük bir tabela ortaya çıktı. Onun üzerindeki ibarede de ’Avrupa’nın En Büyük Adalet Sarayı Burada Yükseliyor’ yazıyor.

Ayrıca, Kartal’da ve yine E-5 yolu üzerinde yeni bir adalet sarayı inşaatı daha başladı. Onun da tabelasında "Dünyanın En Büyük Adalet Sarayı Kartal’da Yükseliyor" yazıyor.

Kartal’daki tabelaya göre dünyanın en büyük adalet sarayı, 1.3 milyar nüfuslu Çin’de değil, 1 milyar nüfuslu Hindistan’da değil, 300 milyon nüfuslu ABD’de de değil.

407 bin nüfuslu Kartal’da!

Yine tabelalara göre Avrupa’nın en büyük adalet sarayı da bizde. Almanya, Fransa, İtalya vs.’de yok, bizde var. Hem de üç tane var.

Neden devletin hastanesi veya okulunda bu yarış yok da adalette var?

Lütfen beni aydınlatır mısınız?"

Körpi ayrıca Bakırköy’deki binanın ve iki tabelanın fotoğraflarını da göndermiş.

Genç dostum Hakan Körpi’nin sorusuna ilk tepkim şu:

Burası Türkiye!

Bakırköy atak yapmış, Avrupa’nın en büyük adalet sarayını inşa ettirmiş. Şişli eksik kalmamış, Bakırköy’ün rekorunu kırmaya yelteniyor. Kartal ise Avrupa’ya bile sığamamış, o dünyanın en büyük sarayını yaptırıyor.

* * *

Esasında ben de bu yarışın tam ve tek nedenini bulamadım. Onun için okurlara aklıma gelen bazı olası nedenler nakledeceğim:

1) Avrupa’da, hayır yetmez dünyada adalete en fazla önem veren ülke Türkiye!

2) Dünyada birbiriyle ve devletle en fazla davalı olan insanlar Türkiye’de yaşıyor. Dünyada, ayrıca Avrupa’da en fazla dava Türkiye’de açıldığı için bize en büyük adalet sarayları gerekli.

3) Dünyanın en uyanık müteahhitleri Adalet Bakanlığı ile iş yapan müteahhitler.

4) Dünyanın en hırslı, en çalışkan "Teknik İşler Dairesi Başkanlığı" Adalet Bakanlığı’nda.

Bakanlığın web sayfasında, başkanlığın görevleri arasında şu ibare var:

"Adalet hizmet binalarımızda çağın gelişmelerine uygun, kaliteli ve iyi işleyen, yargı bakımından gerekli olan fiziki mekánların oluşturulmasını sağlamak."

Demek ki bu hedefe ulaşabilmek için Avrupa’da ve dünyada fiziken en büyük binaları yapmak gerekiyor!

* * *

Siz hangi şıkkı seçerdiniz?

Ben tek başıma işin içinden çıkamadım.

culsever@hurriyet.com.tr

Kaynak:
Bu haber toplam 1864 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri