Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Adana seçimlerinde son durum...

02.04.2009 11:17
Adana'da AK Parti ve CHP, Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde kullanılan oyların yeniden sayılması için İl Seçim Kurulu'na müracaat etti.
Emniyetteki tutanaklardan yola çıkan AK Parti, kendi oyların çöp kutularında bulunduğu ve çeşitli bölgelerde yakıldığını iddia ediyor. CHP ise çok sayıda sandıkta sonuçlar ile tutanaktaki bilgiler arasında farklılık olduğunu savunuyor.

CHP İl Başkanı Serdar Seyhan, önceki gün İlçe Seçim Kurulları'na ellerindeki belgelerle müracat ettiklerini belirterek, "Maalesef müracaatımız kabul edilmesine rağmen sayım yapılmadı. Görevliler önce sayıma geçti sonra da sayım durduruldu. Gerekçe olarak da 'sayımın uzun süreceği ve sonuç alınamayacağı' oldu. Şimdi birleştirme tutanaklarının incelenmesine karar verildi. Bu tutanaklar karşılaştırılacak." dedi.

İl Seçim Kurulu'na da müracat ettiklerine dikkat çeken Seyhan, "Şimdi müracatımızın sonucunu bekliyoruz. YSK'nın elindeki verilere ulaşamıyoruz. Parti müşahitlerimizin elindeki belgeler, basına yansıyanlarla yaptığımız itirazlarda Çukurova ilçesinde oylarımız 240 daha artmış durumda. Biz oyların yeniden sayılmasını talep ediyoruz." ifadelerini kullandı.

AK Parti Adana İl Başkanı Mehmet Sağlam ise sandıklardaki sayımın durdurulduğunu vurgulayarak "İl Seçim Kurulu'na itiraz ettik. Oyların sayımı tekrar başlayabilir. Çünkü sandıklarda ciddi kaydırmalar ve geçersiz oylarda sıkıntılar tespit ettik. Sadece sayımı yapılan Petrol Ofisi İlköğretim Okulu'ndaki 15 sandıkta 135 oyumuz arttı. Büyükşehir Belediye Başkanlığı için 3 bin 387 sandık var. Biz bu sandıkların da sayılmasını istiyoruz." ifadelerini kullandı.

MHP Büyükşehir adayı Aytaç Durak ise dün sayımların yasalara aykırı olduğu gerekçesiyle İl Seçim Kurulu'na müracaat etmişti. Durak'ın dilekçesini inceleyen seçim kurulu, sayımları durdurma kararı almıştı.
Bu haber toplam 2008 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri