Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Adana'da oylar yeniden sayılacak

01.04.2009 08:59
AK Parti'nin itirazı üzerine Adana'da 126 bin oyun tekrar sayılmasına karar verildi.
Bilindiği gibi Adana'nın Ceyhan ilçesinde, AK Parti, adaletsizlik ve usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla seçimlere itiraz etmişti. AK Parti İlçe Başkanı Musa Oral, MHP adayı Hüseyin Sözlü'nün 54 bin 425 geçerli oyun 21 bin 473'ünü alarak yeniden belediye başkanı olduğu ve adayları Burhan Onuk'un 19 bin 321 oy aldığı seçimlerle ilgili itaraz başvurusunu, İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına yaptı.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Adana İl Başkanı Mehmet Sağlam, tüm ilçelerde seçimlere itiraz ettiklerini, bununla ilgili bir dilekçenin kabul edildiğini diğerlerinin incelenmesinin sürdüğünü söyledi.

Buna göre, Seyhan 4. Bölge'de 126 bin 770 oyun yeniden sayılacak.

İl Başkanı Sağlam, parti il binasında düzenlediği basın toplantısında, seçimlerin huzur ortamında yapılmasının kendilerini mutlu ettiğini bildirdi. Seçimlerin ardından bazı yerlerde oyların çöplüklerden çıktığını belirten Sağlam, bu konunun halkta büyük kuşku uyandırdığını vurguladı. Kendisine her saat başı ihbar telefonları geldiğini dile getiren Sağlam; "Tüm ilçelerde, ilçe seçim kurullarına itiraz ettik. İtirazlarımız çeşitli mahiyetlerde. Seçimlerde 33 bin 104 oyun geçersiz olması da düşündürücüdür. Biz bu ordanda yüksek oyun da tartışılması gerektiğini düşünüyoruz. Tüm ilçe kurullarına itiraz dilekçeleri verildi. Seyhan 4. Bölge'de yaklaşık 126 bin oy yeniden sayılacak. Biz oyların objektif bir ortamda sayılmasını istiyoruz. İtirazlardan rahatsız olanlar var." dedi.

Sağlam, yeniden yapılacak sayımlara göre tablonun değişeceğini umduğunu anlatarak, şunları kaydetti: "Bana göre Büyükşehir Belediyesini kazandık, ancak bir takım yanlışlıklar ve eksiklikler yapıldı, hilelere başvuruldu. Şu anda bizim isteğimiz, objektif bir şekilde sandıkların yeniden sayılması. Herkes rahat olsun, gönlü rahat olsun. Bu konudaki şüpheler giderilsin. İtirazlarımız belgeye dayalı."

Yargının vereceği karara herkesin saygılı olmasını isteyen Sağlam, diğer partilerin de seçimlere itiraz edeceği bilgisinin kendisine ulaştığını sözlerine ekledi.
Bu haber toplam 880 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri