Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Saldırıların Asıl Amacı Ne?

01.05.2010 16:31
Saldırıları önceden haber veren yazar Arslan: Bunlar anayasa görüşmelerinde milletvekillerinin konsantrasyonu bozmaya yönelik

Giresun'daki mayınlı saldırıyı önceden köşesine taşıyan Bugün Gazetesi Ankara Temsilcisi Âdem Yavuz Arslan'ın karakol baskınları istihbaratı da doğru çıktı. Geçen haftaki yazısında Hakkâri ve Tunceli'nin de aralarında bulunduğu illerdeki karakol isimlerini veren Arslan, yaşanan saldırıların anayasa değişikliğindeki 2. tur oylamalarını baltalamaya yönelik olduğu görüşünde.

Gazetecilerin haberdar olduğu istihbarat raporlarına rağmen saldırıların önlenememesini güvenlik birimlerinin sorgulaması gerektiğini vurgulayan Arslan, "Bu tip saldırıları azdıranların temel amacı öncelikle Meclis aşamasında Anayasa değişikliğini bloke etmek. Eğer pakettin herhangi bir maddesi 330'un altına düşerse paketin dışına çıkıyor. Kritik maddelerde bu anlamda milletvekillerinin konsantrasyonunu dağıtacak vekillerin kafasında başka sonuçlar doğuracak saldırılar bekleniyordu." dedi.

Tunceli'deki karakol baskınıyla 4 şehidine ağlayan Türkiye'de gazetecilerin yazdığı istihbarat raporları konuşuluyor. Bugün Gazetesi Ankara Temsilcisi Arslan, süreci "Keşke yanılıyor olsaydık." sözleriyle özetledi. 23-26 ve 29 Nisan'daki yazılarında bu konulara değindiğine işaret eden Arslan, Türkiye'nin bir provokasyon dönemine girdiğini ve PKK'nın taşeron örgüt olarak kullanıldığını aktardı. Karakol baskınları ve mayınlı saldırıların üst üste geleceği büyükşehirlerde provakasyonlar olabileceği istihbaratının Ankara'daki güvenlik birimlerine aktığına işaret eden Arslan, "23 Nisan ve 26 Nisan'daki yazımda Giresun saldırısının olacağını DHKP-C ile işbirliği yapıldığını toplam 8 sol örgütten destek aldığını Giresun ve Tokat'ta saldırı olacağını yazdık. Maalesef yazının mürekkebi kurumadan bu saldırılar gerçekleşti. Şamil Tayyar da yazdı." diye konuştu.

Karakol baskınları beklendiği illerden birinin de Tunceli olduğunu söyleyen Arslan, 15 gündür Ankara'da PKK'nın şiddet dalgası başlatacağı istihbaratının güvenlik birimlerine geldiğini ama buna rağmen saldırıların önlemediğine dikkat çekti.

 "ERGENEKON HALA ÇOK DİRİ"

"Bu saldırıları niye önleyemiyoruz diye devlet yönetimini güvenlik birimlerinin en üst düzeyde oturup şapkayı önüne koyması gerekiyor." diyen Arslan, PKK'nın eylemsizlik kararından vazgeçmesinin de karanlık ellerin işi olduğunu belirtti.

Anayasa değişikliği yapılırken Türkiye referanduma giderken PKK'nın terör eylemlerine başlamasının Ergenekon'a yarayacağına dikkat çeken Arslan, savcıların 4. iddianamedeki sözüne atıfta bulundu: "Yapılan bunca operasyona, bunca silaha el konulmasına rağmen Ergenekon hala çok diri. Hala süreci baltalamak için operasyon yapıyor. Bağlantılara dikkat etmek gerekir."

Bu haber toplam 1138 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri