Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Üzmez Adli Tıp'ı sarstı

21 Şubat 2009 / 08:29
Hüseyin Üzmez raporu Adli Tıp Kurumu başkanı Keramettin Kurt'u koltuğundan etti.
14 yaşındaki bir çocuğa cinsel istismarla yargılanan Hüseyin Üzmez raporuyla birlikte kamuoyunda çok tartışılan Adli Tıp Kurumu'nun başkanı Keramettin Kurt, şok bir kararla görevden alındı. Kurt, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin tarafından dün sabah görevinden alındı. Kurt'un çalışma arkadaşları görevden alma karşısında şaşkınlıklarını gizleyemedi.
Bakan Şahin, Üzmez kararında imzası bulunan 6. İhtisas Kurulu'nun başkan ve iki üyesini de değiştirerek Adli Tıp'a ilk operasyonu yaptı. Kurt, ilk olarak Cemil Çiçek'in adalet bakanı olduğu 2003'te başkanlığa getirilmişti.

ÖZELEŞTİRİ YAPMIŞTI

Son röportajını Yeni Şafak'a veren Kurt, özelleştirisini de yapmıştı. Hüseyin Üzmez'le ilgili raporun ardından kurumun kendi içinde özeleştirisini yaptığını söylemişti. Bir anlamda Adli Tıp'ta 'Üzmez revizyonu' yapılırken Kurt “Eksikliklerimizden dersler çıkarıyoruz” demişti.

ESKİ BAŞKAN ŞAŞKIN

Adli Tıp Enstitüsü'nün eski Müdürü Prof. Dr. Sevil Atasoy, Kurt'un görevden alınmasını büyük bir şaşkınlıkla karşıladı. Atasoy, “Bu görevdeki insanlar reisicumhurun onayıyla geliyor. O yüzden öyle kolay değil öyle” dedi.

Adli Tıp Uzmanları Derneği Başkanı Doç. Dr. Serhat Gürpınarlı ise “Adli tıp uzmanları olarak eleştirilerimiz vardı. Bakanlık da bu eleştirilerin kimisini gündeme almıştı fakat neler yapılacağını bilmiyorduk. Umarım bizim eleştirilerimiz doğrultusundaki yeni açılımlara ön ayaktır bu, diye düşünüyoruz.”
Bu haber toplam 1558 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri