Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Adnan Menderes'e de cunta ihbarı yapılmıştı

28.10.2009 21:36
Savcılara gönderilen ihbar mektubuna benzer bir mektup, 1957 yılında Adnan Menderes'e de gönderilmişti.
Darbe planlarını deşifre eden ihbar mektubu, Türkiye'nin gündemine bomba gibi düşerken, bu mektuptaki ihbara benzer ihbarların Adnan Menderes döneminde de yapıldığı ortaya çıktı. 27 Mayıs darbesi öncesi yapılan ihbarda, olan sadece ihbarı yapan subaya oldu. Darbe girişiminde bulunan subayların hepsi ise serbest bırakıldı. Serbest bırakan mahkemenin reisinin de 27 Mayıs'a katılan Cemal Tural olduğu ortaya çıktı.

Adnan Menderes, 1957 yılında, Yüzbaşı Samet Kuşçu tarafından kendisine darbe cuntası ihbarlarına inanmamış; "Ordu bunu bana niye yapsın?" demiş ve sonra da idam edilmişti.

"Binbaşı Samet Kuşçu Aralık 1957'de ordu içinde darbe hazırlıkları yapıldığı bilgisini hükümete iletmesiyle toplam dokuz subay tutuklandı ve askerî mahkeme tarafından yargılandı. Yargılamanın ardından gerçekten cuntanın içinde olan subaylar askerî mahkeme tarafından serbest bırakılırken mahkum edilen tek kişi, cuntayı ihbar eden Samet Kuşçu oldu. İki yıl hapis cezası aldı ve ordudan uzaklaştırıldı. 1957'de tutuklanıp serbest bırakılanların bir kısmı 27 Mayıs sonrası darbenin Milli Birlik Komitesi üyeleri olarak karşımıza çıktı. Cuntayı yargılayan mahkemenin başkanı Tümgeneral Cemal Tural'dı; darbenin generali değil bir askeri olmaya razı olduğunu söyleyen kişi. Darbe sonrasında 1. Ordu Komutanı oldu, 1966'da da Genelkurmay Başkanı. 1957'de darbecileri yargılarken darbeciydi, hep de darbeci kaldı. Samet Kuşçu, darbeyi darbecilere ihbar etti ve darbeciler tarafından darbe dahi yapılmadan cezalandırıldı!.."


DUNYABULTENİ.COM
Bu haber toplam 4806 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri