Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ADSL ve Telefonda Sevindirici Karar

04 Temmuz 2008 / 10:53
Bu karar tüm internet kullanıcıları için emsal teşkil ediyor.
Nevşehir’de yaşayan Bülent Duran’ın Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne yaptığı başvuru, Heyet tarafından kabul edilerek, telefon ve internet hizmetlerinin ayrı ayrı verileceği karara bağlandı. Türk Telekom, Hakem Heyeti’nin bu kararına itiraz ederek dava açtı. Davayı gören Nevşehir 2. Asliye Hukuk Mahkemesi (Tüketici Mahkemesi Sıfatıyla) , Türk Telekom’un itirazını reddederek, iki hizmetin birbirinden bağımsız olarak verilebileceğine hükmetti. Türkiye’de ilk olan bu karar, bundan sonraki itirazlar için emsal teşkil edecek.

Nevşehir Asliye Hukuk Mahkemesi’nin kararında, yapılan teknik inceleme sonucu, bilirkişini görüşü şöyle oldu: “Telefondan bağımsız olarak ADSL hizmeti verilmesinin teknik olarak mümkün olduğunu, ADSL internet bağlantısı için telefon hattı bağlantısı kurulmasının gerekli olmadığını belirttikleri anlaşılmıştır.”

Telefon ve internet hizmetinin birbirinden farklı sunulabileceğinin bilirkişi tarafından tespitinin ardından karar, 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 5’inci maddesine dayandırılarak verildi.

Türk Telekom’un, Nevşehir Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’nin kararının iptaline ilişkin açtığı davanın sonucu şu şekilde açıklandı; “… başka bir mal veya hizmetin satın alınmasına bağlı kılamayacağının öngörüldüğü, bu durumda sadece ADSL hizmetinden yararlanmak isteyen tüketicinin, bunun için ayrıca sabit telefon aboneliğini gerektiren uygulamanın yasal dayanağının bulunmadığı kanaati ve böylece kararın yerinde olduğu düşüncesiyle hakem heyeti kararına itiraza ilişkin davanın reddine karar vermek gerekmiştir.”

Belent Duran, gerekçeli kararın Türk Telekom’a iletilmesinden sonra işlem yapılmasını bekleyeceğini, telefon hattının kapatılmaması durumunda, icra takibi yoluyla işlem yaptırılacağını belirtti.

Daha önce Kocaeli’nde Yunus Abdullahoğlu uygulamaya itiraz etmiş, Kocaeli Tüketici Hakem Heyeti, hizmetin ayrı ayrı verilebileceğine hükmetmişti. Bu karara Türk Telekom, itiraz etmiş ve dava süreci başlamıştı
Kaynak:
Bu haber toplam 1044 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri