Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Af Örgütü, İsrail'i protesto edecek

17 Ocak 2009 / 08:39
Uluslararası Af Örgütü aktivistleri Gazze’deki saldırıları protesto etmek için bir gösteri düzenleyecek.
Gazze Krizde! Gazzeliler Ölüyor!

İsrail'in 3 Ocak'tan beri devam ettirdiği kara operasyonu dünyanın en yoğun nüfuslu yeri sayılan Gazze'de devam ediyor. 1,5 milyon Filistinli'nin içine tıkıldığı GazzE'den çıkış yok. Tüm giriş ve çıkışların kapalı olduğu bölgede, ölüm kalım savaşı devam ediyor.

Birleşmiş Milletler kaynakları, İsrail'in işgal altında topraklarda gerçekleştirdiği operasyonlar sonucu yüzlerce sivilin öldüğünü bildiriyor. Tüm dünyanın gözü önünde, kapatılmış insanların açlıkla bombalar arasında sıkışması uluslararası hukukun hiçe sayılması anlamına da geliyor.

%80'inin yemek yiyebilmek için yardımlara muhtaç olduğu Gazze'deki sivil ölümler ve yıkım daha önce yaşanmamış boyutlarda. Üstelik birkaç istisna dışında Kasım ayı başından beri insani yardım çalışanları ve medya mensuplarının Gazze'ye girişi İsrail ordusu tarafından engelleniyor. Korkunç ölüm oranları, gerekli tıbbi yardımın ulaşmaması sebebiyle çok yakında yüzlerce yaralıyı da kapsayabilir. Gazze'de tıbbi araçlara, ilaca ve uzmanlığa ihtiyacı var. İsrail'in ambargosu sebebiyle bunlara ulaşamayan Filistinliler için şimdi iş tamamen kontrolden çıktı. Yaralılarla ilgilenmek neredeyse imkansız.

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi, İsrail'in 1.5 milyon insanı yemekten ve diğer temel ihtiyaçlarından yoksun bırakıyor olmasının açıkça kabul edilemez olduğunu bir kez daha hatırlatıyor. Sivillerin yaşadığı binalar ve bir üniversite de dahil kamu binaları dahi İsrail tarafından hedef alınmaktadır. Bu politikalar güvenlik ya da başka herhangi bir gerekçeyle açıklanamaz. Bu uygulamalara derhal son verilmelidir.

Uluslararası Af Örgütü, Avrupa Birliği ülkelerini saldırılar devam ettiği sürece, İsrail ile olan ekonomik ilişkilerini askıya almaya çağırıyor. Gerçekleşen saldırıların insancıl hukuk ve uluslararası hukuk açısından çeşitli ihlaller içerdiğine dair net bulgular tüm gizleme çabalarına rağmen ortadadır.

Uluslararası Af Örgütü aktivistleri olarak İsrail'in Gazze operasyonunun hemen sona ermesini, Gazze'ye medya mensuplarının, yardım görevlilerinin ve insan hakları aktivistlerinin Gazze'ye girmesine izin verilmesini talep ediyoruz. Öte yandan gerçekleşen operasyonlarda insan hakları ihlalleri yapıldığına dair iddialar da uluslararası kurumlar tarafından hızla soruşturulmalıdır.

Ayrıntılı bilgi için Uluslararası Af Örgütü Medya Koordinatörü ile iletişime geçebilirsiniz:

Avi Haligua – medya@amnesty.org.tr 0533.921.10.12 / 0212.361.62.17-18 www.amnesty.org.trNe zaman: 17 Ocak Cumartesi günü 12:30’da

Nerede: Taksim İstiklal Caddesi Galatasaray Lisesi Önü

Ne Olacak: Uluslararası Af Örgütü aktivistleri Gazze’deki saldırıları protesto etmek için bir gösteri düzenleyecek


Kaynak:
Bu haber toplam 884 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri