Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Afgan seçimleri "reformla sonuçlanmalı"

19.08.2009 12:37
Oxfam'a göre Afganistan halkının çoğu dış yardımlardan yararlanamıyor.
Uluslararası yardım kuruluşu Oxfam, Afganistan'da yarın yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine idari reformların da eşlik etmesi gerektiğini belirtti.

Afganistan'a yapılan dış yardımların "etkisiz" olduğunu ve hedeflenen kitlelere ulaşamadığını söyleyen Oxfam, halkın yoksulluktan kurtarılması için yardımların etkinliğinin arttırılması gerektiğini vurguladı.

Afgan halkının neredeyse yarısı yoksulluk sınırının altında yaşıyor, üçte biriyse açlık riskiyle karşı karşıya.

Oxfam, Afganistan'la ilgili hazırladığı raporunda, halkın çoğunun dış yardımlardan yararlanamadığına dikkat çekiyor.

Oxfam'ın raporu, Afganistan'da Taliban'ın devrildiği 2001'den bu yana yapılacak ikinci cumhurbaşkanlığı seçimlerinin hemen öncesine rastlıyor.

"Müsrif"
Oxfam sekiz yıl zarfında Afganistan'a milyarlarca dolar yardım gönderildiğini, ancak bu yardımların ülkeyi kargaşadan çıkarmakta yetersiz kaldığını söylüyor.

Yardım paralarının büyük ölçüde etkisiz, koordinasyonsuz ve müsrif bir şekilde harcandığını belirten Oxfam, paranın nerelere harcandığı konusunda önceliklerin doğru bir şekilde düzenlenmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Örneğin Amerika Birleşik Devletleri'nin Afganistan'da güvenlik için her gün yüz milyon dolar harcadığı belirtiliyor.

Tüm yardım bütçesinin toplamı ise günlük yedi milyon dolar harcama yapılmasına izin veriyor.

Oxfam'ın raporuna göre, bu para da sıklıkla asıl ihtiyaç sahiplerine ulaşmıyor ya da Afgan halkının değil, yardımverenlerin önceliklerine göre harcanıyor.

Oxfam, Afganistan'da yeni bir hükümetin seçilmesiyle birlikte yönetimde yardımların etkinliğini artıracak reformlara gidilmesi gerektiğini vurguluyor.

Afganistan'da yarın yapılacak olan seçimlerde, 34 vilayette yaklaşık 17 milyon seçmen hem cumhurbaşkanlarını hem de toplam 420 vilayet meclisi üyesini seçecek.

Taliban rejiminin ülkenin ABD öncülüğünde işgaliyle son bulduğu 2001'den bu yana Afganistan Cumhurbaşkanı olan Hamid Karzai, bir dönem daha göreve aday ve seçiminin en büyük favorisi.

Karzai'nin en büyük rakibi ise son haftalarda cumhurbaşkanının oy oranını yüzde 50'nin altına düşürerek ikinci tura kalma ihtimalini artıran eski dışişleri bakanı Abdullah Abdullah.

Çatışmalar
Öte yandan başkent Kabil'de bir bankaya saldırıda bulunan silahlı kişiler ile askerler arasında çatışma çıktı.

Taliban saldırıyı üstlendiğini açıkladı, ancak yetkililer bunun basit bir banka soygunu olabileceği uyarısında bulundu.

Fransız Haber Ajansı AFP, bir polis yetkilisine dayandırdığı haberinde, saldırganlardan üçünün öldürüldüğünü belirtti.

Dün de Afganistan genelinde çıkan çatışmalarda 20'den fazla kişi ölmüştü.

Hükümet seçmenlerin sandık başına gitmekten çekinmemeleri için medya organlarının seçim günü meydana gelen şiddet olaylarını haber yapmamalarını talep etmişti.

Bu haber toplam 940 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri