Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Afganistan’da İşgalcilere Öfke

16.05.2010 00:01
NATO, Afganistan'ın Celalabad kenti yakınındaki Surhrod bölgesinde, on binlerce köylünün katıldığı gösterilerle protesto edildi.

NATO, Afganistan'ın Celalabad kenti yakınındaki Surhrod bölgesinde, on binlerce köylünün katıldığı gösterilerle protesto edildi. İşgalci NATO askerlerinin düzenledikleri gece yarısı operasyonlarında 11 sivilin hayatını kaybetmesinden ittifakı sorumlu tutan göstericiler, ölenlerin cenazelerini gösteri alanına getirdi, askerlerden hesap sorulmasını istedi. 

Başkent Kabil'de açıklamada bulunan bir NATO sözcüsü, yabancı ve Afgan askerlerinin bölgede ortak operasyonlar düzenlediğini teyit etti. Operasyonlarda sivillerin öldüğüne ilişkin bilgileri olmadığını iddia eden sözcü, rutin biçimde NATO'nun olayı araştırdığını kaydetti.

Gerillaların yaşadığından veya saklandığından şüphelenildiği gerekçesiyle evlere, işgalci ABD güçlerinin, genellikle akşam saatlerinde başlattıkları operasyonlar, ülkedeki işgalci askerler ile Afgan halkı arasında önemli bir gerginlik nedeni oluyor.

Afgan yetkililer, sadece Mart ve Nisan aylarında düzenlenen bu tip operasyonlarda 170 Afgan sivilin hayatını kaybettiğine, bu sayının geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 33 fazla olduğuna dikkati çekiyor.

Afganistan'da 2 işgalci öldü

Bu arada Afganistan'da 2 NATO askerinin öldüğü bildirildi. NATO Sözcüsü Albay Wayne Shanks, bir Amerikan askerinin gerillalarca dün Afganistan'ın doğusunda düzenlenen silahlı saldırıda öldüğünü belirtti.

NATO'dan konuya ilişkin yapılan açıklamada da diğer askerin önceki gün Afganistan'ın güneyinde, yol kenarına yerleştirilmiş bombayla düzenlenen saldırıda öldüğü bildirildi, ancak milliyeti hakkında bir bilgi verilmedi. Son 2 kayıpla birlikte ay başından bu yana Afganistan'da hayatını kaybeden NATO askerlerinin sayısı 23'e çıktı.

Bu haber toplam 1134 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri