Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

''Kazanılması imkansız bir savaş''

27.07.2010 09:01
Afganistan savaşını 'kazanılması imkansız' bir savaş olarak niteleyen savaş karşıtları, İngiliz hükümetine askerlerin geri çekilmesi için çağrıda bulundu.

İngiltere'de Afganistan savaşına tepkiler büyüyor.

Londra'da Savaşı Durdurma Koalisyonu tarafından düzenlenen panele yüzlerce kişi katıldı. Afganistan savaşını 'kazanılması imkansız' bir savaş olarak niteleyen savaş karşıtları, İngiliz hükümetine askerlerin geri çekilmesi için çağrıda bulundu.

Savaş karşıtı aktivistlerce düzenlenen etkinlik, Afganistan savaşı ile ilgili on binlerce gizli ibareli belgenin ortaya çıktığı güne denk geldi. Ortaya çıkan bu gizli belgelerde Afgan sivillerin nasıl da öldürülüp meçhul halde bırakıldıklarını gösteriyor.

Savaş karşıtı olmakla bilinen Savaşı Durdurma Koalisyonu tarafından Londra'da düzenlenen panele Afganistan'da daha önce görev almış İngiliz asker Joe Glenton da yer aldı. Joe Glenton, Afganistan'da kısa süreliğine görev aldıktan sonra İngiltere'ye dönmüştü. Daha sonra tekrar Afganistan'a gönderilmek istenen İngiliz asker, bu sefer gitmeyi reddetmişti. Glenton, Afganistan savaşının ABD'nin dış politika emellerinin bir parçası olduğunu belirterek, savaşa gitmeyi reddetmiş ve Afganistan'daki tüm İngiliz askerlerin geri çekilmeleri gerektiğini söylemişti. Glenton, askeri mahkemece yargılanmış ve 9 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Londra'daki panele Joe Glenton'un yanı sıra İngiliz milletvekili Jeremy Corbyn ve ünlü savaş karşıtı aktrist Lindsey German da katıldı. Panelde konuşmacılar, sık sık İngiliz hükümetini eleştirerek, askerlerin bir an önce geri getirilmelerini talep etti.

CİHAN

Bu haber toplam 1202 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri