Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Afganistan ayağa kalktı

08.09.2010 00:35
ABD'de bir rahibin, dünyada yeni bir dönemin başlamasına neden olan 11 Eylül saldırılarının yıl dönümünde Kur'an yakma planı Afganistan'da protesto edildi.
ABD'de bir rahibin, dünyada yeni bir dönemin başlamasına neden olan 11 Eylül saldırılarının yıl dönümünde Kur'an yakma planı Afganistan'da protesto edildi. Washington tepkilerin büyümesinden endişe ediyor.

Florida eyaletinde bir kilisenin 11 Eylül saldırılarının yıldönümde Kur'an yakma planı, sadece ABD değil, Afganistan'da da gerginliğe neden oldu. Kabil'de gerçekleşen protestolar ise ABD yönetiminin kaygı duymakta haksız olmadığını ortaya koydu.

Afganistan'ın başkenti Kabil'de sokağa dökülen eylemciler, Kur'an yakma eylemi nedeniyle Amerika'yı protesto etti.

Tekbir getiren protestocular, "Çok yaşa İslam, çok yaşa Kur'an", "Amerika'ya ölüm" sloganları attı. Kur'an yakma planını gündeme getiren rahip Terry Jones'un kuklası ve Amerikan bayrağı gösteride yakıldı.

ABD ASKERLERİNİN HAYATINI TEHLİKEYE ATIYOR

Tepkiler Washington yönetimi ile Amerikan ordusunu kaygılandırıyor. Afganistan'daki Amerikan ve NATO Kuvvetleri Komutanı General David Petraeus da Kur'an yakma eyleminin Amerikan askerleri için tehdit oluşturduğu uyarısında bulundu.

Petraeus, Kur'an yakılmasının Amerikan askerlerinin hayatını ve Afganistan'daki savaşı tehlikeye düşüreceği uyarısında bulundu.

Florida'daki kilisenin rahibi Terry Jones ise geri adım atma niyetinde değil. Jones, "İslam'ın, insanların sandığından daha tehlikeli ve şiddet eğilimli olduğunu gösteriyoruz" diyor.

Ölüm tehditleri aldığını açıklayan Jones, yine de Kur'an yakma eylemini gerçekleştireceğini söyledi.

Bu haber toplam 1258 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri