Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"Ağabeyimi Ergenekon öldürdü"

04 Şubat 2009 / 13:08
İrfan Bilgin, ağabeyi Kenan Bilgin'i Ergenekon Terör Örgütü (ETÖ)'nün öldürdüğü iddiasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurdu.
İrfan Bilgin, ağabeyi Kenan Bilgin'in öldürülmesini şöyle anlattı: "12 Eylül 1994 yılında Ankara'da Dikmen'de bir otobüs durağında sivil giyimli ve polis görünümlü kişilerce bir arabaya bindirilmiş götürülmüştür. Ağabeyimden o günden bugüne kadar bir bilgi alınamamıştır. İçişleri Bakanlığı, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı gibi makamlara başvurulmasına karşın hep olumsuz cevaplanmış ve ağabeyimin akibeti hakkında resmi makamlardan sonuç alınamamıştır. İç hukuk yollarından sonuç alamayınca AİHM'e müracaat ettik. AİHM ağabeyim Kenan Bilgin'in kaybedildiği ve devletin ağabeyimi ciddi bir biçimde aramadığı kanaatine ulaşıp Türkiye'yi yaşam hakkının ihlalinden 270 bin Fransız Frangı tazminata mahkum etmiştir."

AİHM'in 20 civarında tanık dinlediğini aktaran Bilgin, tanıklardan bazılarının Kenan Bilgin'i Ankara Terörle Mücadele Şubesi'ne götürdüklerini ve burada ağır işkence yapıldığını, muhtemelen bu işkence sonucu öldüğünü anlattıklarını söyledi. Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Selahattin Kemaloğlu'nun ise AİHM hakimlerine verdiği ifadede "Kenan Bilgin'in gözaltına alınıp kaybedildiğine inandığını, olayın faillerini bulmak için çok uğraştığını fakat karşısına bir duvar dikildiğini, bu davayı soruşturduğu için emekliliğine çok az bir süre kalmışken Ankara'dan sürüldüğünü, lojmandan çıkarıldığını, tecrit edildiğini, hayatından endişe ettiğini" anlattığını ifade etti.

Kendini polis olarak tanıtan birinin "Kenan Bilgin'in ağır işkenceler sırasında rahatsızlanmasından dolayı tedavi edilmek üzere Ankara Gölbaşı Polis Tesisleri'nde bulunan hastaneye getirildiğini, fakat ölmesi üzerine Gölbaşı'nda araziye gömüldüğünü" söylediğini aktaran Bilgin, kazı taleplerinin reddedildiğini belirtti.

"Bugün Ergenekon çetesinin bazı silah ve suç aleti mühimmatının Gölbaşı'nda araziye gömülü olması ve ağabeyim Kenan Bilgin'in kaybedilişi ile pek çok delil olmasına ve AİHM tarafından bu delillerin bir kısmının ortaya çıkarılmasına rağmen, savcı Selahattin Kemaloğlu'nun ifadesi ile karşımıza aşılmaz bir duvar dikilmesini, olayın faillerinin Ergenekon çetesi üyeleri olabileceği fikrine götürmüştür." diyen Bilgin, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndaki Kenan Bilgin'in dosyası ile AİHM'in hükümetteki dosyasının istenerek olayın Ergenekon davası kapsamında yeniden soruşturulmasını talep etti.

Savcılığa dilekçe veren Bilgin, ağabeyi Kenan Bilgin'in cesedinin Gölbaşı'nda aranmasını da yeniden istedi.
Bu haber toplam 3734 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri