Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ağca'ya inanılmaz iş teklifi

28.01.2010 10:39
İpekçi'nin katili ve Papa suikastçisi Mehmet Ali Ağca yine gündemde. Ağca artık televizyon dünyasında...

MEDYapım'ın sahibi Fatih Aksoy, Abdi İpekçi'yi katleden ve on gün önce hapisten çıkan Mehmet Ali Ağca'ya dans yarışmasında iş teklif etti.

Milliyet yazarı Ali Eyüpoğlu duyduklarına inanamadı ve ilk tepkisi Yuh artık! oldu. Haberin doğlu olup olmadığını öğrenmek için aradığı Aksoy, bakın yazara neler söylemiş:

(...)Aksoy’a, "Ağca'nın hapiste 30 yıl geçirdiği doğru ama bir cinayetten o kadar yattığı doğru değil. Ağca, Papa’yı yaralamaktan İtalya’da 19 yıl, gazeteci Abdi İpekçi’yi öldürmekten ve yaptığı üç gasptan Türkiye’de 11 yıl yatıp çıktı" dedim ama sonuç değişmedi.

Aksoy, bu kez şunları söyledi: "11 ya da 30 yıl fark etmez. Yasalara göre cezasını çekti, çıktı sonuçta. Böyle bir teklifin neresinde sorun var, anlamadım. Bir daha mı cezalandıracağız onu. 100 yıl mı yatıracağız hapiste. Elbette, her cinayet birilerini üzer. Ama sonuçta kanun cezasını verir, o da bu cezayı çeker ve çıkar. Hapisten çıkanları topluma kazandırmak gerekmez mi? Ağca’ya dans yarışmasında jüri üyeliği ve bunun karşılığında 500 bin dolar teklif etmedik. Ağca’nın adı şirkette 'yarışmacı' olarak geçti. Ağca, sadece Türkiye’de değil, dünyada da tanınan biri. Dans yarışmamızda yer almasında bir mahsur görmüyorum. Benim için Ağca da bir, yarışmaya katılacak bir başka insan da. İşlediği suçun cezasını çekti çünkü..."

Cezasını çekmiş!
Yapımcıların, toplumun sinir uçlarına değen işlerle, ses getiren ve yüksek reyting elde eden programlar yapmasına itirazım yok. İtirazım bile bile kronikleşmiş bir yaraya basılmasına.

Ancak Ağca’nın durumu belli. Kanun önünde aklanmış olabilir, ama ya toplum vicdanında? Yapımcıların, parçası oldukları toplumları da düşünmesi gerekmez mi? Her şey reyting değil ki! Şirketler zaman zaman performanslarını artırmak için 'arama toplantıları' yapar. Bu toplantıları yönetenler, "Düşüncelerinizi sansürlemeyin. Aklınıza gelen en uç fikirleri bile söyleyin" der. O toplantılarda böylesi uç fikirler ortaya atanlar olur ama sonuçta aklı selim galip gelir. Ağca’yı bir dans yarışmasında jüri üyesi ya da yarışmacı olarak düşünmeyi de 'arama toplantısı'nda ortaya atılan 'aykırı bir fikir' olarak görüyorum.

Kaynak:
Bu haber toplam 1420 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri