Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Agos abonelerine bombalı paket

21.11.2009 09:18
Hükümeti yıkmayı hedefleyen cuntanın hazırladığı 'Kafes Planı' uygulama aşamasına geldiğnde deşifre olmuş.

Rum ve Ermenilere yönelik suikast ve bombalı eylem düzenleyerek provakasyonlarla hükümeti devirmeyi amaçlayan Deniz Kuvvetleri içindeki cuntanın hazırladığı 'Kafes Planı'ndaki ayrıntılar dehşete düşürüyor. Planı uygulamak için hazırlıkları tamamladığı anlaşılan cunta, Agos gazetesi abonelerine 'bomba' paketi ya da 'zehirli' zarflar gönderecekti.

AZINLIK HARİTASI

'Kafes Planı'nı önceki gün manşet yapan Taraf gazetesi dün de belgenin eklerini ve hazırlık aşamasında tutulan notları yayınladı. Eklere göre azınlıkları hedef alan cunta, gayrimüslimlerin liderlerini tek tek belirleyerek bir harita hazırladı. 939 azınlık temsilcisine yer verilen harita 'topluluk olan yerler', 'topluluk olmayan yerler', 'imanlı olan yerler' ve 'imanlı olmayan yerler' diye dörde ayrıldı. Eklerde, Poyrazköy cephaneliğiyle ilgili tutuklanan Yarbay Ercan Kireçtepe'nin hazırladığı, emekli Koramiral Kadir Sağdıç'ça paraflanan 'Kafes Planı'nda, başta Agos olmak üzere azınlıklara ait yayınlara abone olanların tespit edilmesi ve yapılacak eylemler yeraldı.

SON HALİ KASIMPAŞA'DA

Eklerde Kafes Eylem Planı'nın son hali için Kuzey Deniz Saha Komutanlığı'nın bulunduğu Kasımpaşa'dan onay alınması isteniyor. Planın eklerinde yer alan bazı notlar şu şekilde:

 

 

Marmaris'in Kafes kapsamına alınıp alınmayacağı konusunda Albay Ş.Y'nin çekinceleri var. Son kararı Kadir Paşa verecek, emir bekliyoruz.

 

 

Agos abonelerine özel paket hazırlayalım. (Özel paketler, bomba, zehirli zarf ya da tehdit mektupları olarak değerlendiriliyor)

 

 

Geç kalmayalım alternatif oluşturalım, ürkütürsek kuşlar kafese girmez.

 

 

Kafes Eylem Planı tamamlanınca son hali Kasımpaşa'ya onaya gidecek. (Kasımpaşa'da, Kuzey Deniz Saha Komutanlığı bulunuyor. Planda 'Başkan olarak geçen emekli Koramiral A. Feyyaz Öğütçü, planın yapıldığı dönemde Kuzey Deniz Saha Komutanı'ydı)

 

Örgütü deşifre eden ortak noktalar

 

Kafes Planı'nda Dink suikasti ve Malatya'daki Zirve katliamından 'başarısız operasyon' olarak bahsedilmesi bu iki eylemin arkasında Ergenekon ya da başka bir örgüt olabileceği kuşkularını güçlendirdi. İki eylemin bireysel olmadığını gösteren ortak özellikleri şöyle:

 

 

Dink suikasti ve Zirve katliamında jandarma istihbarat ve muhbirlerinin tetikçilerle bağlantıları ortaya çıktı.

 

 

Dink'in öldürülmeden önce iki defa girip çıktığı, gazete yakınındaki bankamatik kamerası kayıtları polisin elindeyken silindi. Malatya katliamının bir numaralı sanığı Emre Günaydın'ı hastanede izlemek için yerleştirilen kameranın kaydettiği görüntülerden ilk 9 günlük bölümünün silindi.

 

 

Trabzon eski Terörle Mücadele Şube Müdürü'nün 'Bayrak yere düştü, onu Erhan ve Yasin kaldıracak' sözü 'devlet desteği' şüphelerine neden oldu. Zirve duruşmasında, Emre Günaydın'la azmettirici olduğu iddia edilen Varol bülent Aral arsında da 'devlet desteği' ile ilgili diyalog dikkat çekti.

 

 

Her iki eylemde de sanıklar hedeflerindeki kişileri daha önce tanımadıkları olaydan kısa bir süre önce bilgi sahibi olduklarını söylediler.

 

 

Dink öldürülmeden önce, Ergenekon'da yargılanan Veli Küçük ve Kemal Kerinçsiz'ce hedef gösterildi. Zirve'de azmettirici olarak adı geçen Varol Bülent Aral'ın ajandasında aralarında Küçük'ün de bulunduğu bazı Ergenekon sanıklarının telefonu bulundu.

 

Müze en kalabalık saatte patlayacaktı

 

Kafes Planı'yla ilgile ele geçirilen belgelerde Koç Müzesi'ndeki Denizaltı'da gerçekleştirilecek bombalı eylemle ilgili notlar da yeraldı. “Notlar.txt” adlı dosyada 'C. H. ile görüşme' başlığıyla tutulan notlarda Koç Müzesi'ne ilişkin şu bilgilere yer veriliyor: “Koç Müzesi'yle ilgili malzemeler yerine konulmak üzere operatöre ulaştırıldı. Müzenin ziyaretçilerini arttıralım. Okullarda tanıtım, reklam ve organizasyon faaliyetleri yapılarak ziyaretçi yoğunluğunun en fazla olduğu zamanın belirlenmesi C. Bey söyleyecek.

Öğrenciler projenin en önemli parçası. Operasyonun tarihini teyit edelim. C.G'ye sadece E.U. üzerinden ulaşılacak. Başka kanal kullanmıyoruz.” 7 sayfalık başka bir notta da “Koç Müzesi'nde ziyaretçi patlaması olmalı. Sıkıntı çıkmasın. Bşk takip ediyor” şeklinde bilgilere yer veriliyor. Denizaltıda 14 Kasım 2008'de bulunan patlayıcıları Kafes Planı'nda 'Başkan' olarak geçen dönemin dönemin Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral A. Feyyaz Öğütçü'nün, emniyete bildirmeden imha ettirdiği ortaya çıkmıştı.

Bu haber toplam 1054 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri