Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AHİM Türbanlıyı Haklı Buldu

23 Eylül 2008 / 13:56
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Emine Araç'ın Danıştay sürecine ilişkin bir şikayetini haklı buldu.
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), üniversitede türban yasağına ilişkin başvurusunu 2006 yılında geri çevirdiği Emine Araç'ın Danıştay sürecine ilişkin bir şikayetini ise haklı buldu. Ancak Mahkeme, Araç'ın talep ettiği 35 bin euro tutarında maddi tazminatı reddetti.


1998 yılında Marmara Üniversite İlahiyat Fakültesi'ne kayıt işlemlerini yapan Emine Araç'ın gösterdiği türbanlı fotoğrafın kurallara aykırı olduğu gerekçesiyle reddedilmesinin ardından Türkiye'de başlattığı idari yargılama süreci aleyhinde sonuçlanmıştı.


Bunun üzerine Araç, AİHM'ye başvurdu ancak Mahkeme, 2006 yılında verdiği kararda bir öğrenciye başı açık bir fotoğrafla kayıt yaptırma zorunluluğu uygulamasının o öğrencinin dinin vecibelerini yerine getirme özgürlüğü önünde engel oluşturmadığını belirterek şikayeti reddetmişti.


Buna karşın AİHM, Araç'ın Danıştay sürecine ilişkin bir şikayetini ise kabul edilebilir buldu. Bu şikayete ilişkin kararında Leyla Şahin davasına da gönderme yapan AİHM, Danıştay sürecinde Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin adil yargılamaya ilişkin 6. maddesinin ihlal edildiği kanısına vardı.
Mahkeme, masrafları için Araç'a bin 500 euronun ödenmesini hükmederken 35 bin euro tutarında maddi tazminat talebini ise, kararın Araç için yeterince tatmin edici olduğu gerekçesiyle reddetti.

Kaynak:
Bu haber toplam 1140 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri