Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ahmedinejad Cuma Namazını Nerde Kılacak?

13 Ağustos 2008 / 12:37
İstanbul Valisi Muammer Güler, İran Cumhurbaşkanı için ''çalışma ziyareti olmasına rağmen'' İran'ın ve Ahmedinecad'ın özel konumu itibariyle özel tedbirler alınacağını açıkladı
6 News Televizyonu'na konuşan Vali Güler, ''başarılı bir ziyaret olacağına inanıyorum.'' dedi. Normal prosedür içinde alınan güvenlik önlemleri olduğunu belirtine Muammer Güler, soruları şu şekilde yanıtladı:

6 News muhabirinin, "Abartılı mı?" sorusu üzerine Muammer Güler, "Hayır, çok büyük bir olağanüstülük yok... Ama tabii, Ahmedinejad elbette ki bir devlet başkanı sıfatıyla, elbette ki özel bir konumu var. Aynen bizim cumhurbaşkanımızın, sayın başbakanımızın olduğu gibi. Diğer ülkelerin nezdinde. Bunlar karşılıklı olması gereken tedbirlerdir. İstanbul için tekrar ediyorum bu tip şahsiyetlere rahatlıkla ev sahipliği yapabilecek konumda bir dünya şehridir. Ahmedinejad konusu tabii bizim seviyemizin çok üstündeki görüşmelerin yapılacağı bir olay. İran'la son dönemdeki ilişkiler, hem ikili ilişkilerde hem de Türkiye'nin İran'ın o bölgedeki ve süper güçlerle olan münasebetleri bir belirleyicilik sağlayacak. En azından Türkiye bu görüşmelerin sürdürüldüğü iyi bir zemindir. Ve İran üzerinde, Amerika ile olan ilişkilerinde, Ortadoğu'daki konumunda, ırak ile olan ilişkilerinde, hatta İsrail'le olan ilişkilerinde çok önemli bir etkisi olacaktır. Bu nedenle de görüşme büyük önem taşıyor. Çalışma ziyareti. Yani resmi ziyaret olmayışı, Ankara boyutu olmayışı, olayı resmi ziyaretten bir çalışma ziyareti boyutuna getiriyor ama üst düzey bir çalışma ziyareti" dedi.

Güler, 6 News muhabirinin "A Protokolü mü uygulanacak? '' sorusu üzerine de 'A Protokolü, Dışişleri Bakanlığı Protokol Genel Müdürlüğü şu anda kesinleştirmek üzere ama doğrudan Ankara'ya gelmediği için ilk geliş yerinin İstanbul oluşu itibariyle belirli protokol kuralları kısmen burada uygulanacak. Kısmen. Tabii olayın bir resmi ziyaret boyutu ve çalışma ziyareti boyutu olması itibariyle protokol uygulamalarına küçük farklılıklar var.. Ama ilk ziyaret durağının İstanbul olması nedeniyle de yapılması gereken asgari protokol işlemleri var. Onlar İstanbul'da yapılmış olacak.''

''Cuma Namazı ve İki Özel Yemek''

Ahmedinecat'ın Cuma Namazını Sultanahmet'te kılacağını belirten Güler, "Tabii bu onun şahsi tercihi. Sayın cumhurbaşkanımızın da kendisine bir yemeği olacak. Benim, İstanbul Valisi olarak devlet adına kendisine vereceğim bir yemek olacak. Kendisinin tabii bazı şahsi ziyaretleri olacak. Sayın başbakan ile görüşmesi olacak. Tabiî ki önemli bir iş ziyareti. Tabiî ki İran'ın şuandaki konumu, İran'ın şuanda dünya gündemindeki önemi, birleşmiş milletler gündemindeki, Amerika ile olan ilişkilerine baktığınız zaman o nükleer çalışmalar, ırakla ilişkiler, İsrail ile ilişkiler, Ortadoğu'daki konumu, hepsi çok taraflı siyasi ilişkileri ifade eden bir konum. Ama Türkiye'nin bu konuda belirleyici rolünün devam etmesi önemli. Sadece İran için değil bütün komşular için. Avrupa birliği nezdinde Türkiye'nin gücünü arttırabilecek bir konum." dedi.

Kaynak:
Bu haber toplam 1220 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri