Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ahmedinejad Dediğini Yaptı

17 Haziran 2008 / 09:12
İran, Batı'nın Avrupa'daki hesaplarını dondurma tehdidine karşı, bu ülkelerdeki banka hesaplarından yaklaşık 75 milyar Euro'yu çektiğini açıkladı.
İran, nükleer programı nedeniyle kendisini köşeye sıkıştırmaya çalışan Avrupa ülkelerinden önce davrandı. Cumhurbaşkanı Ahmedinejad talimat vererek Avrupa bankalarında bulunan İran'a ait 75 milyar Euro'yu çekti.

Açıklamayı Tahran yönetimi adına İran'ın ekonomiden sorumlu dışişleri bakanı yardımcısı Mohsen Tale yaptı. Tale, İran'ın Avrupa'daki varlıklarının bir kısmının altına çevrildiğini, bir kısmının da Asya bankalarına transfer edildiğini söyledi. Haber İran'da yayımlanan Şahrevand Emruz gazetesinde de yer aldı.

REZERVLER ASYA'YA TAŞINACAK

Gazeteye göre, hesaplardaki paraların çekilmesi emrini İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad verdi. Batı, nükleer programı konusunda geri adım atmayan İran'a karşı yeni yaptırımlar kapsamında Avrupa'daki hesaplarını bloke etmekle tehdit etmiş, Tahran yönetimi ise, Avrupa'daki para işlemlerinin yüzde 60'ını yaptığı HSBC ile ilişkiyi kesmiş ve bundan sonra 'dünyadaki küçük bankalarla' çalışacağını açıklamıştı. ABD, Rusya, Çin, Britanya, Fransa ve Almanya'nın, İran'a uranyum zengileştirmeyi durdurması önerisine karşın, 80 milyar doların üzerinde uluslararası döviz rezervi bulunan İran, programın enerji üretme amacında olduğu konusunda ısrarını sürdürüyor.

PAKETE YANIT VERECEK

Öte yandan İran, nükleer programına ilişkin olarak BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya'nın sunduğu teşvik paketine yanıt verecek. Meclis Başkanı Ali Laricani paketin mecliste, İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ise bakanlar kurulunda inceleneceğini söyledi. Mutteki, incelemenin ardından pakete yanıt vereceklerini ifade etti. Pakette İran'a "uranyum zenginleştirmeyi durdurması karşılığında, yeniden müzakerelere başlama, nükleer enerjiden yararlanma garantisi gibi öneriler yer alıyor.

Kaynak:
Bu haber toplam 1126 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri