Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ahmedinejad meydan okudu

03.02.2010 13:06
İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ''ülkesinin dört tarafının ateşle çevrildiğini, ancak hiçbir gücün kendilerine zarara veremeyeceğini'' söyledi.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, devlet televizyonunda canlı olarak halka hitaben yaptığı konuşmada, ABD'nin Basra Körfezi ülkelerindeki hava savunma sistemlerini takviye etmesini değerlendirdi.

ABD'nin bölgedeki askeri varlığını artırmasını bu ülkenin ''sultacı emelinin'' bir sonucu olarak değerlendiren Ahmedinejad, Batılıların bölgedeki sömürgeci faaliyetlerinin 400 yıllık geçmişi olduğunu hatırlattı.

Ahmedinejad, ABD'nin güçlerini, İran aleyhinde kullanma arzusu içinde olabileceğini, ancak bunun için yolun kapalı olduğunu söyledi.

İran'a yönelik tehditlere işaret eden Ahmedinejad, ABD ve Batılı ülkeleri kastederek, ''Kendileri de biliyor ki, dünyada hiçbir güç bugün İran'a darbe vuracak kabiliyette değil. Hepsi bir olsalar dahi. O dönemler geride kaldı. Biz o merhaleleri aştık. İran, bölgenin en büyük gücü. Bölgenin en güçlüsü olduğu için de dünyanın en büyük gücüdür, İransız bir iş yapamayacaklarını biliyorlar'' diye konuştu.

Batılı ülkelerin sorunlarla karşı karşıya kaldığını, ekonomilerinin zor günler geçirdiğini ve dünya için söyleyecek yeni sözleri olmadığını ileri süren Ahmedinejad, ''Onların, Afganistan, Yemen, Irak ve Pakistan'ı karıştırdığını, ancak durumlarının daha da kötüleştiğini'' savundu.

İran Cumhurbaşkanı, Batılıların çeşitli bahanelerle bölgenin servetini sömürdüğünü, silah satmak için savaşlar çıkarttıklarını iddia etti.

''Tehlike hissetmiyoruz, ancak bu uyanık olmadığımız anlamına da gelmez'' diyen Ahmedinejad, ''ülkesine zarar vermek isteyenlerin ne imkanı, ne cüreti, ne de kabiliyeti olduğunu'' bildirdi.

Tehditlere karşı İran'ın cevabının ne olduğunun bilindiğini anlatan Ahmedinejad, ''İran, ateşin ortasındaki gülistan gibidir. Dört bir tarafımızda neler oluyor, ateş işte'' ifadesini kullandı.

Bu haber toplam 2084 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri