Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dünyayı sarsan iddiaya yanıt geldi

06.10.2009 09:41
İran Cumhurbaşkanı'nın kimliği incelenerek ortaya atılan iddia yalnızca ülkesini değil dünyayı da şoke etmişti. O iddiaya yanıt İngiliz gazeteciden geldi..
İran Cumhurbaşkanı Ahmedinecad'ın, seçimlerde elinde tuttuğu kimlik kafaları karıştırmıştı. kimliği inceleyen uzmanlar İran liderinin aslında Yahudi olduğu iddiasını ortaya atmıştı.

Dünyayı şoke eden bu iddiaya The Guardian gazetesinin İranlı yazarı Meir Javedanfar'dan yanıt geldi. İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’ın ailesinin Yahudilikten İslam dinine döndüğü yönündeki söylentilerinin doğru olmadığını, aksine Ahmedinecadların Şii olmaktan gurur duyan bir aile olduğu belirtti.

Javedanfar, Pazartesi günkü “Ahmadinejad has no Jewish roots” isimli makalesinde, İngiliz The Daily Telegraph gazetesinde yayımlanan İran cumhurbaşkanının ailesinin Yahudi kökenli olduğu yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını yazdı.

İDDİA ESKİ SOYADININ 'SABUR' OLMASINDAN ÇIKTI

İddianın ana argümanını Ahmedinecad’ın eski soyadının Farsça’da Musevilerin ibadet ederken kullandıkları atkı anlamına gelen “sabur” kelimesinden türeyen Saburciyan olması oluşturuyor.

Ancak “19'uncu Yüzyılda İran Yahudileri” adlı kitabın yazarı Prof. David Yeroshalmi, bu argümanın doğru olmadığını düşünüyor ve şöyle diyor:

“Fars Yahudi diyalektiklerinin hiçbirinde ‘sabur’ kelimesinin böyle bir anlamı yok. Bu kelime Farsça’da Musevilerin ibadet ederken kullandıkları atkı anlamına gelmiyor. Ayrıca Saburciyan iyi bilinen bir Yahudi ismi değildir.”

İranlı Yahudilerin ibadet sırasında giydikleri atkı için İbranice’den gelen "tzitzit" kelimesini kullandığını belirtildi.

Tel Aviv Üniversitesi’nde İran Çalışmaları Merkezinde ders veren Yeroshalmi, soyadlarının “ciyan” ile bitmesinin ailenin Yahudi olduğunu gösterdiğini yazan The Daily Telegraph haberinin bu iddiasının da tutarlı olmadığı düşüncesinde.

Yeroshalmi’ye göre, adının bu sonla bitmesi kişinin Yahudi geçmişe sahip olduğunu göstermez. İsmi bu sonla biten çok sayıda Müslüman da var.

Daha yakından incelendiğinde "Saburciyan" soyadının Farsçadaki “sabor” yani iplik boyacısı kelimesinden geldiği belirtilen makalede, halı dokumacılığı veya halı ipliği boyacılığının İran Yahudileriyle özdeşleşen bir meslek olmadığının da altı çiziliyor.

DİNDAR ANNE-BABA

Makalede ayrıca Ahmedinecad’ın babası Ahmed’in, ailesiyle birlikte Tahran’a taşınmadan önce ve sonra Kuran dersleri veren dindar bir Şii olduğu belirtildi.

Yazıda, Mahmud Ahmedinecad'ın annesinin de bir Seyyide olduğu bilgisine yer verildi. Bu unvan, ailesi Hz. Muhammed’in soyundan geldiğine inanılan kadınlara veriliyor.

Kişilerin bu unvanı alabilmeleri için Seyyid ailesinden doğmaları gerekiyor. Dönmelerin veya diğer Müslümanların bu unvanı almasına izin verilmiyor. Bu da Ahmedinecad’ın annesinin bir Yahudi olmasını imkansız kılıyor.

Yazıda, Ahmedinecad'ın annesinin kökeninden dolayı çok gururlu olduğu ve doğduğu köy olan Aradan’da herkesin ona İslami unvanı olan Seyyide diye hitap ettiği ifade ediliyor.

Javedanfar, Ahmedinecad'ın babasının soyadını değiştirmesinin altında yatan nedenin de İran’daki sınıf mücadelesi olduğunu belirtiyor. (Vatan)

Bu haber toplam 2134 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri