Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ahmedinejad'ın Atom Bombasına Karşı

29 Temmuz 2008 / 07:49
Ahmedinejad: Atom bombası çok kötü bir şey ve hiçbir ülke ona sahip olmamalı.
İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ''Nükleer silahların peşinde olmadıklarını'' söyledi.

Ahmedinejad, Amerikan NBC haber kanalına verdiği mülakatta, her çeşit kitle imha silahlarına karşı olduklarını bildirdi.

İran'ın, asılsız iddiaların aksine nükleer silah peşinde olmadığını yineleyen İran Cumhurbaşkanı, şunları söyledi:

''Nükleer silah elde etme düşüncemiz yok, buna inanmıyoruz da. Siyasi ilişkilere bir etkisinin olmadığı düşüncesindeyiz. Siyonist İsrail rejiminin yüzlerce nükleer başlığı var. Peki, nükleer silahlara sahip olmak İsrail'i, 33 Gün Savaşında muzaffer kılabildi mi? Nükleer silahlar, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin (SSCB) dağılmasını önleyebildi mi, ABD'nin Irak ve Afganistan'da zafer elde etmesini sağlayabildi mi?''

Bazı dünya güçlerinin nükleer enerjiyi, atom bombasına dönüştürerek insanlığa karşı kullandığını belirten Ahmedinejad, ''Atom bombası 20. yüzyıla ait ve biz yeni bir asırda yaşıyoruz. Gerçekte nükleer enerji, çok yararlı ve temiz bir enerji kaynağıdır. Bütün ülkeler, nükleer enerjiden istifade etmeli'' ifadesini kullandı.

Ahmedinejad, şunları kaydetti:

''Atom bombası çok kötü bir şeydir ve hiçbir ülke ona sahip olmamalı. Atom bombasının kötü olduğunu iddia edenler de ilk önce ellerindeki atom bombalarını imha etmeli, diğer ülkelerin temiz ve barışçıl nükleer enerji elde etmesine izin vermeliler.''

İran Cumhurbaşkanı, ''Bugün dünya genelinde bin tane nükleer enerji santrali olsaydı acaba petrol fiyatları bu kadar çok artar mıydı?'' diye de sordu.

Ahmedinejad, ''İran'ın nükleer enerji faaliyetlerinin barışçıl olduğunun Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) tarafından onlarca kez ilan edildiğini'' hatırlattı.

Kaynak:
Bu haber toplam 846 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri