Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ahmednejat Çin'de

06 Eylül 2008 / 12:56
Çin'e resmî bir ziyaret gerçekleştiren İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Çinli meslektaşı Hu Jintao ile bir araya geldi.
6 - 17 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek 2008 Pekin Paralimpik Oyunları'nın açılış seremonisine katılmak için bir günlüğüne Çin'e gelen İran lideri, burada müsabakalara katılacak İranlı atletlerle de bir araya gelecek. Ahmedinejad, Cumhurbaşkanı olduktan sonra ikinci kez Çin'e geliyor. Ahmedinejad, daha önce Haziran 2006'da Şanghay İşbirliği Örgütü toplantısına katılmak için Çin'e gelmişti. Ahmedinejad'a ziyaretinde Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki eşlik ediyor.

Ahmedinejad, Pekin'deki Halk Sarayı'nda Hu Jintao ile görüşmeye geçmeden öne "Geçmişte çok iyi görüşmelerimiz oldu. Çin ve İran, halihazırda çeşitli alanlarda iyi bir işbirliği içerisindedir." dedi. Hu Jintao da Ahmedinejad'a, 12 Mayıs'ta Çin'in güneybatısında meydana gelen ve 80 bin kişinin öldüğü meydana gelen depremin ardından gönderdikleri yardımlardan dolayı teşekkür etti.

Öte yandan Ahmedinejad'ın ziyareti, Çin'in, İran'a nükleer programından dolayı 3 kez yaptırım uygulayan BM Güvenlik Konseyi'nin veto hakkına sahip olan üyelerinden biri olması açısından İran'ın nükleer çalışmaları açısından da önem taşıyor. İran'dan petrol alan en büyük müşterilerden biri olan Çin, diplomatik tıkanıklığın aşılmasını istiyor.

Bu haber toplam 970 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri