Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ahmet Akgül'ün Hayat Hikayesi!

24 Temmuz 2008 / 08:57
Uzun yıllar Milli Görüş'ün içinde yer almış çeşitli kademelerinde görev ve yetki almış olan Ahmet Akgül'ün İlginç hayat hikayesi...
1949 Elazığ doğumlu. Bir tarikat şeyhi Mısır El Ezher mezunu Hacı Ömer Efendi'nin soyundan geliyor. Ahmet Akgül, Kur'an-ı Kerimi, tecvidi, Osmanlıca mızraklı ilmihali ve diğer temel dini bilgileri, çok küçük yaştan itibaren, köyün hocası ve komşuları olan Hacı Dursun Efendiden öğrenmiştir. Elazığ'da ortaokula giderken, bir yandan da fırsat buldukça Hafız Abdullah'ın ve şu anda Medine'de hocalık yapan kör Hafız Mustafa Albayrak'ın ders verdiği Başaran Kur'an kursuna devam etti.

Daha sonra 7 ilin katıldığı imtihanları 7.ci olarak kazanıp Tunceli Öğretmen Okuluna girdi.

1966 yılında öğretmen olarak Bursa Gemlik kazası Şahinyurdu köyüne, bir yıl sonra Şahintepe köyüne atanmış, arkasından 4 aylık temel eğitimini Sivas'ta tamamlayıp Van'ın Erciş kazasına tayini çıktı.

1970 yılında Elazığ Palu kazası Gülüşkür (Muratbağına) tayini çıkmış, işte bu sırada 21 yaşlarında iken Hacı Haydar Efendiyle tanışıp, sohbet ve ders halkasına katıldı.

Gülüşkür'de kaldığı 7 yıl boyunca bir nevi inziva hayatı yaşamış. Risale-i Nur üzerinde yoğunlaşması da bu döneme denk geldi.

Mehmet Şevket Eygi'nin Büyük Gazetesinde, Yeni Devir ve Milli Gazete'de yazıları yayınlanmaya başlamış, Elazığ, Malatya, Bingöl, Diyarbakır, Antalya ve Adana gibi illere, Hacı Haydar Efendinin görevlendirmesiyle tebliğ sohbetlerinde bulunmak üzere ziyaret gezilerine çıktı.

1977 yılında, Hacı Haydar Baba'nın izni ile öğretmenlikten ayrılıp, dağılan Akıncılar teşkilatını yeniden kurmak üzere Elazığ'a taşınmış ve Et Balık Kurumu Personel Müdürlüğü görevine atandı

Bundan sonra Necmettin Erbakan'nın seminer ve sohbetlerinin, miting ve yurt gezilerinin hemen hepsine katılmaya çalıştı, çok geçmeden sürgüne uğrayıp İstanbul'a yollandı.

Akıncılar Başkanlığından sonra Mefkûreci Öğretmenler Derneği II. Başkanlığı ve İlim Yayma Cemiyeti Başkanlıkları da yaptı.

Bu arada Milli Gazete yanında, Şura ve Yörünge Dergilerindeki yazıları yoğunlaştı.

12 Eylül döneminde Malatya Sıkıyönetim Mahkemesinde uzun yıllar yargılandı ve yine Adana'da bir sohbet sırasında arkadaşlarıyla birlikte tutuklandı.

İlk bir-iki oturum hariç, Erbakan Hoca'nın 12.Eylül Darbesi sonrası Ankara Mamak Askeri Mahkemesinde görülen duruşmalarının hemen çoğuna katıldı, Refah Partisi'nin Elazığ, Malatya, Bingöl, Adana ve Mersin'deki kuruluş çalışmalarında gönüllü görev aldı.

Bu arada sıra ile "İslam Davası, Erbakan Devrimi, Nifak Hareketleri, Ahu Figanım (Şiir), Tarikat Terbiyesi, Yeni Bir Dünya, Mesaj ve Metot (Teşkilatçılık) kitapları yayınladı, yurt çapında bütün il ve ilçelerde seri konferansları yaygınlaşmış, Avrupa'nın hemen her bölgesine, Libya, Mısır, Suudi Arabistan gibi İslam ülkelerine seminer ve sohbet ziyaretleri sıklaştı.

Yazıları ve kitapları, yurt dışında ve Türkiye'de bütün Milli Görüşçü teşkilatlarda ders kitabı ve seminer programı olarak takip edilmeye çalışıldı.

1995 RP Adana milletvekili adayı olarak seçimlere katılmış, iki sene sonra da emekliye ayrıldı.

Konferansları ve yazıları yüzünden pek çok mahkeme açılmış, aylarca sorgulanmış, nihayet 312'ye muhalefet bahanesiyle Malatya DGM'nin verdiği yaklaşık 1 yıllık cezanın infazını Keban kapalı cezaevinde yattı.

Kuvay-ı Milliye şuuru etrafında vatansever ve münevver sağcıların, solcuların, gerçek Atatürkçülerin ve Milli Görüşçülerin toparlanması gereğini savunan bir yolu savunuyor.

Milli Görüş'ün üst kademelerinde; "Erbakan Hoca'ya zarar veren şüpheli ve şaibeli hareketleri" gerekçe gösterilerek Milli Görüş üst yönetimi tarafından teşkilata katılması, konferansları ve Milli Gazete'de yazması yasaklandı. Algül bu kararı Milli Görüş'ün yönetimini masonların ele geçirmesi olarak yorumladı ve Milli Görüş tabanını "gerçek Erbakancılık" çizgisinde yeniden örgütleme çalışmalarına girdi.

Uzun yıllar birlikte çalıştıkları halde, bazı fevri davranışlarından dolayı "Elaziz" ekibinden de ayrıldı.

Emekli olduktan sonra kitap çalışmaları hızlanmış, yazdığı eserlerin sayısı 25'e ulaşmıştır.

2004 Ocağında, arkadaşlarıyla birlikte İstanbul'da aylık olarak yayınlanan "Milli Çözüm" Dergisini çıkarmaya başlatı.

Kitapları:

1-İslam Davası

2-Adil Düzen ve Yeni Bir Dünya

3-Mesaj ve Metot (İletişim ve işbirliği)

4-Dünyanın Değişimi ve Erbakan Devrimi

5-Siyaset Strateji ve Siyonizm

6-Medeniyet Mücadelesi ve Mehdiyet Müjdesi

7-Din, Devlet ve Demokrasi

8-İnsanın Yozlaşması

9-Din Dengedir, İslam ilericiliktir.

10-Sorunlarımız ve Sorumluluklarımız

11-Nifak hareketleri

12-Zafer Müjdeleri

13-Masonluk ve Mafya Medeniyeti

14-Tarikat Terbiyesi

15-Kur'ani Kavramlar ve Yorumlar

16-Dış Politikamız (2. Cilt)

17-Refah-Yol'la Rantiye Savaşı

18-Ahu Figanım(Şiir Kitabı)

19-Cezaevinde yazdıklarım

20-Ruhlar ve Sırlar

21-Milli Siyasette Kirli Hesaplar( Basılmadı)

22-Hikmet Çiçekleri (Şiir)

23-Bizim Atatürk

24-Dünya Değişime Hazırlanıyor
Bu haber toplam 10454 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri