Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dışişleri sil baştan

09.06.2010 14:21
Daha etkili bir diplomasi faaliyeti yürütmeyi amaçlayan Dışişleri Bakanlığı, Diplomasi Akademisi kurarak eğitime ağırlık verecek.

Dışişleri Bakanlığı’nın Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanunu yenileyen tasarı, TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Tasarıya göre, meslek memurluğu haricinde, Bakanlık’ta farklı statüler altında istihdam edilen, ancak, Bakanlığın dış ilişkilerle bağlantılı vazifelerinin icrasında ortak ve eşit düzeyde görevler üstlenen diğer personelin statüsü ‘konsolosluk’ ve ‘ihtisas memurluğu’ unvanı adı altında birleştirilecek. ‘Diplomasi Akademisi’ oluşturulacak ve akademi, personel eğitimi ve hizmet içi eğitim faaliyetlerini de yürütecek.

Tarih, sosyoloji, halkla ilişkiler ve tanıtımla, psikoloji bölümü mezunlarına da meslek memuru olabilme imkânı getiren tasarıyla, Bakanlık’taki 30 yıllık fiili hizmet süresi içerisinde bazı üst unvanları alamamış olan meslek memurları, söz konusu unvanları alma haklarını yitirecek. Ancak unvan alamayanların yurtdışına çıkış engeli kaldırılacak.

ÜÇÜNCÜ DERECEYE BÜYÜKELÇİLİK

Konsolosluk ve ihtisas memurları; halen meslek memurları tarafından yürütülen konsolosluk, protokol, kültür, ekonomi, dış ticaret, idari ve mali işler, personel, kamu diplomasisi, ulusal mevzuatla bağlantılı hukuki işler, elektronik konsolosluk ve bilişim hizmetleriyle, özel uzmanlık bilgisi gerektiren diğer alanlarda görev yapacak. Konsolosluk ve ihtisas memurları, yurtdışı sürekli görevlerde temsil görevine ve sorumluluğuna da sahip olacak. Yurtdışı sürekli, görev kapsamına teknik hizmetler sınıfı da alınıyor. Bu kapsamda, yurtdışına sürekli görevle gönderilecek teknisyenler, birkaç farklı ülkedeki temsilciliklerin bilişim altyapısından sorumlu olacak.

Diplomatik misyon şefliğine bağlı sorumluluk ve vazifeler, meslek memurlarınca daha erken bir dönemde üstlenilebilecek. Bu çerçevede, ikinci ve üçüncü derece kadrolardaki meslek memurları da belirli temsilciliklerle sınırlı olmak üzere, büyükelçi olarak atanabilecek.

DÖRT BİN YENİ KADRO

Tasarıyla ‘Sıla Bileti’ uygulaması getiriliyor. Yurtdışında görev yapan personelle, eşi ve çocuklarının 2 yılda bir defa olmak üzere Türkiye’ye geliş-gidiş masrafları karşılanacak. Bazı mahrumiyet ve savaş bölgelerinde görev yapan personele, değişen oranlarda teşvik ödeneği verilecek, uğradıkları zararlar tazmin edilecek. Tasarıyla, Bakanlığa 4 bin 127 kadro ihdas edilirken, bin 245 kadro da iptal edilecek.

ARZU YILDIZ

TARAF
 

Bu haber toplam 972 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri