Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Davutoğlu'da İsrail'e çaktı

09.12.2009 01:28
Yahudi lobisi Erdoğan'ın Amerika ziyaretin de İsrail'e ılımlı mesaj vermesini bekliyordu ancak tersi oldu. İşte o sert söylemler;

Türkiye ile İsrail arasındaki gerilim konusunda, tüm gözler Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Washington gezisine çevrilmişti.

Yahudi lobisini daha fazla sertleştirmemek için, Erdoğan’ın Washington temaslarında İsrail’e yönelik eleştiri dozunu azaltması bekleniyordu.

Ancak bu olmadı.

Başta Başbakan olmak üzere, Hükümet üyeleri İsrail’e karşı eleştiri dozunu arttırdı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu İsrail’in “suç işlediğini” söyledi.

Washington’daki SETA düşünce kuruluşunda konuşan Davutoğlu, İsrail’in Gazze operasyonunun yanlış olduğunu belirtti, ardından da ekledi;

“Filistinliler’e karşı fosfor bombası kullanmak, suçtur…”

“ASIL AB’NİN EKSENİ DEĞİŞTİ”

Davutoğlu’nun eleştirilerinden Avrupa Birliği de nasibini aldı.

Konuşmasında, “Türkiye’nin ekseni değişti” eleştirilerine yanıt veren Bakan, “asıl Avrupa Birliği’nin ekseni değişti” dedi.

Ak Parti iktidarı boyunca Türkiye’nin AB üyelik yolunda daha önceki 40 yıldan daha fazla yol aldığını, NATO’yla ilişkileri zayıflatmak bir yana, Örgüt içinde konumunu güçlendirmeyi istediğini, bunun için bastırdığını anlatan Davutoğlu şöyle konuştu;

“Aslında Türkiye’nin değil, Avrupa’nın ekseni değişmiştir. Düşünün, Eğer Kıbrıslı Rumlar Annan planını kabul etmiş olsaydı, bugün Türkiye-AB ilişkileri hangi konumda olurdu? Eğer Fransa’da seçimlerde Sarkozy yerine Sosyalistler kazanmış olsaydı, AB ile işbirliğimiz hangi düzeyde olurdu? Eğer AB, Annan planı referandumdan sonra evet diyen Türk tarafını cezalandırmayıp, ödüllendirseydi konjonktür nasıl değişirdi? Bu konuda adalet nerde? AB’nin adalet ekseni değişmiştir” diye konuştu.

AVRUPA’YA VİZE ELEŞTİRİSİ: “NEDEN ARNAVUTLUK VE BOSNA’YA VİZE MUAFİYETİ VERMEDİNİZ?”

Avrupa’nın Hırvatistan, Makedonya ve Sırbistan’a yönelik aldığı son vize muafiyeti kararına da değinen Bakan Davutoğlu, ancak bu muafiyete nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan Arnavutluk ve Bosna Hersek’in dahil edilmemesine dikkat çekti. Davutoğlu, “Sırbistan’a, Makedonya’ya, Hırvatistan’a vizeyi kaldırmalarına tabii ki karşı değiliz. Bunu gönülden destekliyoruz. Ama aklımıza şu soru geliyor? Neden Arnavutluk ve Bosna’ya da vizeyi kaldırmadınız? Neden 15 yıldır ısrarla Gümrük Birliği’ni uygulayan, üstelik Gümrük Birliği anlaşmasında işadamlarına vizenin kaldırılacağına dair hüküm bulunan Türkiye’ye yönelik vizeyi kaldırmıyorsunuz?

Bu haber toplam 1938 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri