Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hakan'a vatan borcunu öde çağrısı

24.05.2009 01:51
“Askere gitmemek için midesini kestirdiği' ortaya çıkan Ahmet Hakan Coşkun'a ‘Vatan borcunu öde' çağrısı yapıldı
Şehit Aileleri Derneği ve STK'lar, "Bizim ülkemizde askerlikten kaçanlar 'aşağılık' olarak görülür. Ahmet Hakan Coşkun gitsin vatan borcunu ödesin, ondan sonra konuşsun." dediler

Hürriyet gazetesindeki köşesinden sık sık Vakit gazetesine hakaretler eden Ahmet Hakan Coşkun'un askere gitmemek için dalağını değil midesini kestirdiği gazetemizin dünkü sayısında yer almıştı. Coşkun, 'Ahmet Hakan Coşkun, askere gitmemek için dalağını aldırdı' şeklinde basında çıkan iddialara ilk defa önceki günkü köşesinden kısmen cevap vermiş, askere gitmemesinin geçirdiği bir kazayla ilgili olduğunu ileri sürmüştü.

Ahmet Hakan'ın ameliyat olduğu Fatih'teki hastanenin başhekimi Dr. İbrahim Akpınar ise gazetemize yaptığı açıklamada, Coşkun'un askere gitmemek için midesini kestirdiğini, ancak bir yıl sonra da geçirdiği kaza sebebiyle dalağını aldırmak zorunda kaldığını söylemişti.

"VATAN BORCUNU ÖDE, ONDAN SONRA KONUŞ"

Coşkun'la ilgili ortaya çıkan bu gelişmeyle ilgili olarak Şehit Aileleri Derneği Genel Başkanı Mehmet Güner, Vakit'e yaptığı açıklamada, Ahmet Hakan Coşkun'u vatanını seven ve ihlaslı birisi zannettiğini söyledi. Askerden kaçmak için mide rahatsızlığının yeterli sebep olmadığını belirten Güner, şunları söyledi:

"Şu an askerliğini yapan ancak askerlik yapamayacak durumda olan çok sayıda kardeşimiz var. Birileri midesini ve karaciğerini bahane ederek askere gitmiyor. Çok yazık. Ahmet Hakan Coşkun yazıcılık da mı yapamaz, patates ve soğan da mı soyamaz? Nice askerler, hastalığı olduğu halde söylemiyor, vatan borcunu ödüyorlar. Bir kere askere gitmeyeni erkek olarak bile görmezler. Ahmet Hakan Coşkun gitsin vatan borcunu ödesin, ondan sonra konuşsun. Yoksa şehit aileleri olarak hakkımızı helal etmeyiz."

"KÖŞENE ÇEKİL, NEFİS MUHASEBESİ YAP"

Yazarlar Birliği Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı Ahmet Fidan ise Ahmet Hakan Coşkun'un askerlikten kaçmasını korkaklık olarak nitelendirdi. Kültürümüzde askerlikten kaçmak isteyenlerin 'aşağılık' olarak görüldüklerini belirten Fidan, "Bizim ülkemizde askerlik yapmak, Peygamber Ocağı olduğu için bir erdem olarak kabul edilir. Görevden kaçmak isteyenler ise hep 'aşağılık' olarak görülür. Askerden kaçan birisine kız verilmez, görev verilmez, sözüne itimat edilmez ve öyle birisi siyasi yönlendirme yapamaz. Olsa olsa dalaksızlık örneği olur. Bence Ahmet Hakan köşesine çekilip nefis muhasebesinde bulunmalıdır" diye konuştu.

"HİNLİK YAPANLARIN MİLLETE AKIL VERMEYE HAKKI YOK"

GAP Gazeteciler Birliği Genel Başkanı Zeynel Abidin Kıymaz ise Ahmet Hakan Coşkun'un askerlikten kaçmak için midesini kestirdiği iddialarının Türk basını adına çok üzücü olduğunu belirterek şunları söyledi: "Sınırlarımızı karda kışta, zor şartlarda 15 ay, 20 ay askerlik yaparak korumaya çalışanları, şeref, onur ve can güvenliğimizi sağlamak için askere koşanları bir nevi aptal yerine koymak gibi bir şey. İnşallah iddialar yanlış veya yalan çıkar, aksi halde gazetelerin köşelerinde mide hinliği yapanların millete akıl öğretmeye kalkmaları basının inandırıcılığına da gölge düşürür. Gazete okurlarının bu durumu kabul etmesi mümkün değil."

ASKERDEN KAÇAN HAKAN, SORULARDAN DA KAÇTI

Öte yandan; askerden kaçmak için midesini kestirdiği iddia edilen Ahmet Hakan Coşkun, sorularımızı da cevaplamaktan kaçındı.

Kaynak:
Bu haber toplam 1696 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri