Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ahmet Hakan Zorla Mahkemeye Götürülecek

08 Ekim 2008 / 15:55
Mahkeme, mazeret bildirmeden duruşmaya katılmayan ve dinlenilmesi zorunlu görülen müşteki Ahmet Hakan Coşkun'un ''zorla getirilmesini'' kararlaştırdı.
Hürriyet gazetesi köşe yazarı Ahmet Hakan Coşkun'u ''tehdit ettiği'' öne sürülen Kemalettin Gülen'in, 6 ay ile 2 yıl arasında hapis cezası istemiyle yargılanmasına başlandı.

İstanbul 1. Sulh Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz sanık Kemalettin Gülen katıldı. ''Müşteki'' Ahmet Hakan Coşkun ile avukatı ise duruşmaya gelmedi.

Kimlik tespitinin ardından savunması alınan Gülen, hakkındaki suçlamayı kabul etmedi.

Hakimin, tehdit olayının gerçekleştiği iddia edilen telefon görüşmelerine ilişkin savunmasını sorduğu Gülen, ''Ben bu telefon görüşmesini Coşkun ile yaptığımda civarda telefon görüşmesini duyacak kimse yoktu. Ben de kendisinden şikayetçi oldum ve bununla ilgili soruşturma devam etmektedir'' dedi.


"OKUR KİTLESİ KAZANMAK İÇİN...."

Gülen'in avukatı Engin Ören de müvekkilinin suç kastı olmadığını savunarak, Coşkun'un okur kitlesi kazanmak için bu beyanlarda bulunduğunu ileri sürdü.

Avukat Ören, Coşkun'un, ''müvekkilinin 'asker kaçağı' ve 'Danıştay saldırısının zanlısıyla ilişkili olduğu' yönünde yazılar yazdığını'' ifade ederek, bu iddialara ilişkin savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını da sözlerine ekledi.

ZORLA MAHKEMEYE GÖTÜRÜLECEK

Mahkeme, çağrılmasına rağmen mazeret bildirmeden duruşmaya katılmayan ve mahkemede dinlenilmesinde de zorunluluk görülen müşteki Ahmet Hakan Coşkun'un ''zorla getirilmesini'' kararlaştırıp duruşmayı erteledi.

İDDİANAMEDEN

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan Coşkun tarafından kaleme alınan ve ''Menderes asıldığında mantar tabancası bile patlamamıştı'' şeklinde biten yazının 31 Mart 2008'de yayımlandığı belirtiliyor.

İddianamede, 4 Nisan 2008 tarihinde gazetenin santralini arayarak Coşkun'a ulaşan Kemalettin Gülen'in, ''Eğer parti kapatılırsa görürsün mantar tabancası mı patlar, yoksa başka bir şey mi patlar?'' şeklinde hayatına yönelik tehditte bulunduğu öne sürülüyor.

İddianamede, Gülen'in ''tehdit'' suçunu düzenleyen TCK'nın 106. maddesinin 1. fıkrası uyarınca, 6 ay ile 2 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

Kaynak:
Bu haber toplam 1496 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri