Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ahmet Türk'ün yerine kim geçecek?

14.12.2009 12:24
Ahmet Türk'e siyasi yasak getirildi. DTP fiili olarak çekilme kararı aldı ancak yeni parti için çalışmalar başladı. İşte 5 başkan adayı...

Anayasa Mahkemesi'nin kapattığı DTP yönetimi, daha önce aldığı sine-i millet kararını askıya aldı. Geçen hafta yönetime istifa mektuplarını teslim eden milletvekillerine Ahmet Türk, önceki gece "Kararı gözden geçirelim" teklifinde bulundu. Türk dünkü toplantıda ise "akılcı siyaset izleyelim" diyerek parti yönetimini ikna etti. Türk'ün önerisiyle istifalar gündemden düşerken "fiilli çekilme" kararıyla Meclis'i boykot süreci başladı.

Ahmet Türk bugün yaptığı "Milletvekilliği düşürülmüş birisi olarak insanın arkadaşlarından milletvekilliğinin düşürülmesini istemek gayriahlakidir” açıklamasıyla da DTP'lilerin istifa etmeyecekleri yönündeki kanıyı güçlendirdi.

YEDEK PARTİ DTP'YE TAŞINIYOR

Taraf'ın haberine göre; bu arada yedek parti olarak hazırda bekletilen Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) bünyesinde çalışmalar yakında başlatılacak. Alınan bilgilere göre DTP'nin kiralık olarak kaldığı Genel Merkez binası kısa bir süre içinde boşaltılacak.

 AHMET TÜRK'ÜN YERİNE 5 ADAY

BDP'nin Genel Merkeze taşınmasının ardından partinin yakın bir zamanda olağanüstü kongreye gideceği öğrenildi. Yeni parti başkanlığı için Selahattin Demirtaş, Akın Birdal, Osman Baydemir, Fırat Anlı veya gruba katılması halinde Ufuk Uras'ın ismi de geçiyor.

DTP'nin toplumsal gerilimin önüne geçmek için Türk kökenli bir eşbaşkanla yoluna devam edebileceği bunun için de Birdal veya Uras'ın gündeme gelebileceği yorumları yapılıyor.

Genel Merkez'in üzerinde bir mal kaydı bulunmadığı için yeni bina da içindekilerle birlikte mülk sahibine teslim edilecek. Mülk sahibinin de bu binayı BDP'ye kiralayacağı öğrenildi. Kontratın imzalanmasının ardından tabela değişikliğinin yarın gerçekleşmesi bekleniyor.

URAS: GELMEYE HAZIRIM

DTP'nin Meclis'teki sandalyesi 19'a düştüğü için Ufuk Uras'ın katılmasıyla BDP Meclis'te grup kurabilecek. Kapatma kararından sonra Ufuk Uras, Ahmet Türk'ü arayarak "Sizin için ne yapabilirim. Siz karar verin ben gelmeye hazırım" diyerek destek verdiği öğrenildi.
 

Bu haber toplam 1404 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri