Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ahmet Türk istifa etti

28 Mayıs 2008 / 09:23
DTP'de çatlak büyüdü, Ahmet Türk görevi bıraktı.

DTP'de uzun süredir yaşanan parti içi mücadele, ılımlı görüşleriyle öne çıkan TBMM Grup Başkanı Ahmet Türk'ün görevinden ayrılmasıyla sonuçlandı.

Yurtdışında olduğu sırada toplanan Parti Meclisi'nin Mardin Milletvekili Emine Ayna'yı 'genel başkan vekili' seçmesini kendisine yönelik 'tasfiye' harekâtı olarak gören Türk, tepkisini istifa ederek gösterdi. DTP'deki çatlak, Türk'ün Kuzey Irak'ta yaptığı, "PKK'nın silahlı mücadelesi Kürtlere zarar veriyor." çıkışıyla derinleşmişti. 2007'de "Genel başkan TBMM içinden mi olsun, dışından mı?" tartışmasıyla oluşan iki ayrı kanat, gelecek ay yapılacak kurultay öncesi kılıçları çekti. Şahin kanadını temsil eden Emine Ayna ve arkadaşları, kurultayda yine Meclis dışından bir genel başkan seçilmesini istiyor. Ahmet Türk'ün genel başkanlığından yana olan ılımlı grup ise partide 'çift başlılık' olduğu gerekçesiyle bu formüle karşı çıkıyor.

Şahinlerin geçen sene partinin başına getirdiği Nurettin Demirtaş'ın 'asker kaçağı' suçlamasıyla cezaevine konulması, ardından da tutuksuz yargılanmak üzere askere alınmasıyla genel başkanlık tartışması yeniden alevlendi. Gelecek ay yapılacak kurultayda genel başkan olmak istediğini açık bir dille ortaya koyan Türk'ü engellemek isteyen şahinler, önceki hafta sürpriz bir şekilde Parti Meclisi'ni topladı. Türk ve arkadaşlarının yer almadığı toplantıda Emine Ayna, Demirtaş'ın yerine 'başkan vekili' seçildi. Ahmet Türk ise kendisine yönelik yapılan bu operasyona tepki olarak dün grup başkan vekilliğinden istifa etti.

Gelişmelerin perde arkasında, DTP'nin Meclis'teki çalışmalarıyla 'terör örgütü PKK'nın önemini yitirdiği' düşüncesi de yatıyor. Partinin Meclis'te temsil edilmesinin ardından Kürt sorunu konusunda 'muhatap alınma' sıkıntısı yaşayan terör örgütü, partinin kontrolünü elinde tutma adına Meclis dışından bir ismin genel başkan olması taraftarı. PKK'nın isteği doğrultusunda geçen yıl partinin başına getirilen Demirtaş, 'terör örgütüne yataklık' suçundan 13 yıl cezaevinde yatmış, ancak siyasî tecrübesi olmayan bir isimdi. Benzer bir ismin yeniden genel başkan seçilerek örgütün talimatları doğrultusunda partiyi yönetmesi planlanıyor. Ahmet Türk ise yıllardır PKK tarafından tasvip edilmemesine karşın siyasi deneyimi sebebiyle partinin üst düzey yöneticiliğini yaptı. Ancak Kuzey Irak'ta yaptığı "PKK, Kürtlere zarar veriyor" açıklaması, Türk'ün fiilî olarak tasfiyesine sebep oldu. Ahmet Türk ve Emine Ayna, dünkü grup toplantısı sonrasında yaptıkları açıklamada, partide sorun olmadığı görüntüsü vermeye çalıştı.

Kaynak:
Bu haber toplam 1014 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri